Zdroj: Archiv

Dnes ráno dopadlo pět raket do oblasti přístavu Ejlat v jižním Izraeli.

Podle dostupných informací nezpůsobily žádná zranění ani škody. Podle agentury AFP však jedna raketa typu Grad dopadla v nedalekém jordánském městě Akaba, kde zranila pět lidí. Jedna oběť pak na následky zranění zemřela.

O pachatelích útoku nejsou žádne informace. Nikdo se k němu zatím nepřihlásil. Izraelská policie nevylučuje možnost, že rakety byly odpáleny ze Sinajského poloostrova v Egyptě. Ten je totiž občasným dějištěm islamistického násilí.

Dvě rakety s největší pravděpodobností přeletěly své cíle a dopadly do Rudého moře. Další dvě pak podle izraelských zdrojů dopadly na jordánské území v blízkosti hranice. Trosky páté střely se zatím hledají v severním Ejlatu.

Jedna z raket dopadla na hlavní třídu v Akabě nedaleko velkého pětihvězdičkového hotelu. Zranila pět osob včetně taxikáře, který svým zraněním následně podlehl. Ostatní zranění setrvávají v nemocnicích. Zničeno bylo také několik automobilů. Informoval o tom jordánský ministr vnitra Najíf Kádí.

Ejlat je oblíbenou destinací domácích i zahraničních turistů. Jedná se o přístavní město ležící v Akabském zálivu. Spolu s blízkými letovisky se již v minulosti stal terčem útoku militantních islamistů. Například letos v dubnu ho zasáhla jedna raketa. Nezpůsobila však žádná zranění. Byla vypálena ze zahraničí, izraelská média se pak domnívají, že místem odpalu byl Sinajský poloostrov.

Terčem útoku se před pěti lety stala i americká válečná loď v akabském přístavu. Tu však rakety minuly a naopak zabily jednoho jordánského vojáka na břehu. K útoku se přihlásila teroristická skupina napojená na Al-Káidu.

V roce 2007 pak zemřeli v Ejlatu tři lidé, když sem pronikl přes Sinaj palestinský sebevrah a odpálil se ve zdejším pekařství.

Egypt a Jordánsko jsou jedinými arabskými zeměmi, které mají s Izraelem plnohodnotnou mírovou smlouvu. Vzájemné vztahy však pošramotila izraelská ofenziva v pásmu Gazy v době, kdy zde vypuklo palestinské povstání.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ropa - Aneb Ekonomie pohledem NeEkonoma II.

Další článek

OSN: Izraelci byli při střetu s Libanonci byli na svém území