Zdroj: Archiv

Izraelští vojáci se při úterní přestřelce s libanonskými silami nacházeli na území Izraele.

Vyplývá to z dnešního prohlášení vedení mírových Prozatimních sil OSN v Libanonu (FINUL). Tato informace tak dává za pravdu Izraeli, který celou dobu od incidentu tvrdil, že jeho vojáci hranici nepřekročili. Reagoval tak na obvinění Libanonu, který tvrdil, že izraelské jednotky vnikly na libanonské území.

K přestřelce došlo v úterý ráno. Na příslušníky izraelské armády, kteří u hranice likvidovali porost, začali pálit libanonští vojáci. Izraelci palbu opětovali. Při incidentu zemřeli čtyři Libanonci a jeden izraelský armádní důstojník. Další izraelský voják byl těžce raněn. Izrael od počátku odmítal jakékoliv spekulace o tom, že by jeho jednotky mohly vniknout na libanonské území. Bejrút později uvedl, že incident se odehrál na „rozporuplném území“.

Provizorní hranici mezi Libanonem a Izraelem, takzvanou modrou linii, zřídila OSN v roce 2000 po odchodu izraelských vojsk, která oblast 22 let okupovala. OSN od té doby hranici střeží.

“FINUL zjistil, že stromy poražené izraelskou armádou se nacházejí na jih od modré linie, na izraelské straně,” uvedla mise v prohlášení. Dodává, že Libanon má vyhrády k uméstění modré linie v této oblasti. OSN vyzvala obě strany ke klidu zbraní.

Libanon hned v úterý uvedl, že chce zachovat klid v oblasti. Izrael na to reagoval prohlášením, že šlo o neplánovanou a ojedinělou akci a že neočekává další boje. Izrael k tomuto prohlášení vedlo pravděpodobně také to, že palby se, jak se později zjistilo, neúčastnilo šíitské hnutí Hizballáh. Toto hnutí bojovalo mesíc s Izraelem v roce 2006.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rakety vybuchly v jižním Izraeli a Jordánsku, jeden mrtvý

Další článek

Strany jsou pro stát, nebo stát pro strany?