Komunikujeme-li prostřednictvím Internetu, usnadňujeme si to využíváním přehršle služeb, Google z těchto služeb poskytuje ty nejzásadnější. Získává tak o nás velké množství dat a svým počínáním nám přerůstá přes hlavu. Zatímco Facebook vaší manželce nabídne dres vašeho nejoblíbenějšího týmu týden před vašimi narozeninami, uplatňuje tak svou moc cílenou reklamou. Zanecháváme za sebou stopy, nicméně pravděpodobnost že se z nich vypočtou naše kroky budoucí je stále ještě minimální.
Pořád služby těchto dvou velefirem využíváme víc my než ony našich potřeb. Zároveň však ovlivňují náš internetový pohyb a zůstává otázkou co by se změnilo, kdyby se zvýšil počet poskytovatelů z řad uživatelů. Zřejmě by to vedlo k větší svobodě, nezávislosti, jenže kdo chce svůj čas zasvětit programování, když většinou stačí hledat, dozvědět se, sdělovat, sdílet a komunikovat? Mám za to, že bychom měli přejít na obdobu Facebooku, Google plus a čím dříve, tím lépe. Diverzifikace našich aktivit mezi Googlem a Facebookem je neefektivní. Dostatečně spolu nespolupracují a ať už používáte Google více, či méně, sdílení uchovávaných dat mezi vašimi kontakty je mnohem jednodušší i rychlejší. Díky rozšiřující se tendenci rychlého připojení k Internetu dochází k menším nárokům na hardware, data už rovnou sdílíte bez toho, aniž by jste je museli vlastnit, v tom je trend jasný. Žijeme ve spotřební společnosti a jen málo z těch textů, obrázků, skladeb, nebo videí které kolem nás kolují jsme sami vytvořili. Otec Facebooku, Mark Zuckerberg řekl „zapomeňte na soukromí“ ale já říkám že „vlastnictví je vaše volba“. To co na počítači, resp. Internetu vlastníte (ať už fyzicky či „duševně“) totiž spočívá v rozhodnutí, kdo vám i komu vy co zveřejníte. Buď jak buď, většinu z toho co na Internetu děláme, děláme přes Google, tak proč to všechno nedělat pod jednou střechou? V transparentní době Internetu mění význam věcí Google – Facebook to není – mění jej a vítězí.
Autor: Aram Tor
4 Komentářů
pirati a svobodni internetaci se zabyvaji podobnymi sluzbami, ale
decentralizovanymi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Diaspora_%28software%29
http://www.openstreetmap.org/
Nástup internetu se stal významným mezníkem v lidských dějinách. To se lidé dříve dozvídali studiem za mnoho let může dnes každý proletět na WWW stránkách za pár měsíců, dnů nebo hodin.
Svoboda slova, svobodný přístup k informacím je žádoucí jen na “počátku”. Časem dávají získané vědomosti a možnost vzájemné komunikace lidem “nezaslouženou” svobodu v rozhodováni. To dnes někomu zažalo vadit a objevila se snaha přístup k vědomostem a vzájemnou komunikaci člověčenstvu nějakým způsobem omezit.
PF 2012 přejí Mayové
děkuji,
mimochodem : http://www.infobaden.cz/2012/07/11/vyhledavac-google-konci-vse-podstatne-uz-bylo-nalezeno/
Koukám, že i vrah z Frenštátu Antonín Blažek komentoval shekel.cz