Zdroj: Shekel

Festival židovské kultury Šamajim (Nebesa) v Třebíči se připravuje na letošní devátý ročník. Uskuteční se od 30. července do 4. srpna.

Jeho náplní budou tradičně výstavy, divadla, koncerty i odborné přednášky. Předzvěstí festivalu bude už během tohoto víkendu poprvé pořádaná akce Oživené židovské město. ČTK to řekla vedoucí turistických a informačních center v Třebíči Dagmar Juráňová.

“O letním oživení židovské čtvrti a připomenutí její dávné atmosféry jsme uvažovali už delší dobu,” uvedla. Pro návštěvníky města budou podle ní asi nejatraktivnější kostýmované prohlídky Domu Seligmanna Bauera a Zadní synagogy. “Lidé se ocitnou na návštěvě v tradiční židovské domácnosti, v každé místnosti se dozvědí něco zajímavého,” řekla Juráňová.

V uličkách židovské čtvrti najdou návštěvníci od pátku do neděle stánky tradičních řemesel, mohou si poslechnout klezmerové kapely nebo si koupit židovské cukroví včetně košer zmrzliny.

Festival Šamajim zahájí výstava Pavla Holeky Hebrejská abeceda. Na následujícím koncertu vystoupí přední maďarská židovská kapela HaKol HaNefesh Yehudi, večer zakončí filmový dokument Arnošt Lustig – Devět životů a beseda s jeho tvůrcem Ivo Pavelekem. Přednášky budou letos zaměřeny například na úkoly ženy v židovské rodině a symboliky židovských náhrobků. Součástí programu festivalu je i letos soutěž o nejkrásnější obrázek s židovským námětem.

Organizátoři festivalu v Třebíči, jejíž židovské památky figurují na prestižním seznamu UNESCO, očekávají až 2000 návštěvníků. “Mnozí se už teď hlásí i ze zahraničí,” dodala Juráňová. Lidé se mohou s programovou nabídkou seznámit na webových stránkách www.mkstrebic.cz.

Třebíčský židovský festival je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na prestižním seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Třebíč 10. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Číselná chyba aneb Chanuka.cz 2

Další článek

Vlastnictví je Vaše volba