Zdroj: Archiv

Izraelský ministr obrany Ehud Barak na sebe vzal plnou zodpovědnost za pokyny, jež udělila vláda armádě před květnovým zásahem proti humanitární flotile plující do pásma Gazy.

Ministr také před komisí, která vyšetřuje tento incident, uvedl, že si vláda byla vědoma možného násilí.

Flotila, jež v květnu vyplula do Gazy, se skládala z šesti plavidel. Vypravila ji mezinárodní skupina Free Gaza společně s tureckou humanitární organizací IHH. Na palubách lodí bylo kromě humanitární pomoci také mnoho tureckých aktivistů. Na největší lodi flotily nesoucí název Mavi Marmara jich bylo zhruba 700.

Právě na tuto loď směřoval izraelský vojenský zásah poté, co se nepodařilo přimět velitele flotily ke změně kurzu. Při akci bylo zabitu devět aktivistů. Incident vzbudil mezinárodní rozruch a je vyšetřován nejen v Izraeli, ale i v Turecku. V budoucnu se jím bude zabývat také OSN.

Již v pondělí vypovídal před izraelskou vyšetřovací komisí premiér Benjamin Netanjahu. Ten uvedl, že Izrael bránil námořní blokádu v souladu s mezinárodním právem. Dnes před komisí stanul Ehud Barak. Ten flotilu označil za plánovanou provokaci. “Beru na sebe odpovědnost za vše, co se odehrálo pod mým vedením i za pokyny vzešlé z politické úrovně,” řekl ministr. Podle něj však tato politická rozhodnutí nemohou za to, co se odehrálo na palubě.

Dále vypověděl, že akce byla plánována dlouho dopředu. Pět dní před operací předložili ministři zodpovědní za obranu premiérovi scénář operace. Obsahoval informace od rozvědky i odhad použitelných prostředků.

Armáda k incidentu uvedla, že vojáci měli původně použít jen barvící náboje. K ostré munici museli sáhnout poté, co začali bránit své vlastní životy. Barak také řekl, že náčelník generálního štábu Gabi Aškenazi již před akcí upozorňoval na to, že by mohla mít negativní vliv na veřejné mínění. Aškenazi bude před komisí vypovídat tento týden.

Vyšetřovací komisi vede bývalý soudce Jacob Turkel, který si vymohl rozšíření mandátu a dostal možnost předvolávat nejvyšší izraelské politiky. Izrael souhlasil s předvolánim Aškenaziho, ale zatvrzele brání pokusy předvolat vojáky, kteří se operace zúčastnili.

To nejspíše budou požadovat také vyšetřovatelé OSN. Izrael nejprve s mezinárodním vyšetřováním nesouhlasil, ale nakonec do komise OSN jmenoval svého zástupce. Benjamin Netanjahu dnes skrze svého mluvčího uvedl, že „Izrael nebude spolupracovat se žádnou komisí, která bude chtít vyslechnout členy komanda”.

Incidentem se zabývala i samotná izraelská armáda. Vyšetřovatelé uznali, že armáda se při plánování akce dopustila omylů, nicméně uvedli, že použití síly bylo oprávněné. Incident pochopitelně vyšetřuje i Turecko a je pravděpodobné, že bude požadovat omluvu a kompenzaci. Zásah Izraele proti flotile citelně zhoršil vztahy mezi oběma zeměmi.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Investice pro chudé se ziskem a dobrým pocitem

Další článek

Chcete podpořit stát a nic za to nedat?