Zdroj: Archiv

Jak investovat nevelké peníze s téměř jistým slušným ziskem a přitom s dobrým pocitem, že naše uspořené finanční prostředky přinesly skutečný přímý užitek konkrétnímu člověku? Již několik let to není zcela nemožné…

Existují totiž některé společnosti, které se zabývají zprostředkováním finanční pomoci ve formě tzv. mikroúvěrů, které se poskytují chudým lidem nebo malým firmám na rozvoj drobného podnikání v zemích třetího světa. Většina takových investic nepřesahuje částku ve výši 100 amerických dolarů, tedy zhruba 2500 korun. Je samozřejmě možné investovat více, na internetu se mikroúvěry pro různé obchodníky či malé firmy v Mexiku nebo v Peru pohybují kolem 10.000 Kč. Při takové investici je zajištěný výnos v průměrné výši od dvou do pěti procent, úrok však může dosáhnout až osmi procent.

Systém investování je velice jednoduchý a celá transakce zabere jenom několik desítek minut. Na webových stránkách (např. www.myelen.com) si vyberete příslušného podnikatele z rozvojové země a pošlete mu jejich prostřednictvím pár set nebo tisíc korun. V Evropě za tyto peníze do podnikání vstoupit většinou nemůžete, ale v zemích třetího světa jsou takové částky naprosto dostačující k rozvoji různých druhů podnikatelských činností, vybavení obchodu, nákupu materiálů pro různé dílny či rozvoji zemědělských usedlostí. Drobný podnikatel však nemá ve své zemi šanci získat tradiční úvěr od banky a proto právě tady přichází na pomoc stále více se rozvíjející systém mikrofinancování. Dlužno podotknout, že podle všeho si těchto investičních možností stále více všímají také velké renomované bankovní instituce.

Jak to s investicí v rámci mikrofinancování vypadá v praxi? Místní podnikatel, který vaše peníze dostane, většinou tento úvěr splácí jednou za týden zástupci mikrofinanční instituce, která půjčku poskytla nebo zprostředkovala. Zárukou pro vás jako investora je pak skutečnost, že za půjčku neručí jednotlivec, ale hned několik lidí z jedné komunity, vše je navíc podpořeno místními autoritami. Návratnost investic tak dosahuje více než 90 procent, což je velice slušné. Samozřejmě i v případě poskytnutí mikroúvěru, podobně, jako téměř při každém způsobu investování peněz, je určité riziko, že se vložené finanční prostředky nevrátí. Nicméně z mého pohledu si v našich podmínkách o pár stokorun či tisícikorun může dovolit přijít téměř každý ekonomicky aktivní člověk a představa, že někomu tak jako tak svými penězi opravdu pomůžete, je podle mého názoru pro obě zúčastněné strany k nezaplacení.

Autor: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: Kamiony kvůli mýtnému ničí nejen silnice

2 Komentářů

 1. boban
  9.8.2010 – 29 Av 5770 v 15:52 — Odpovědět

  No jo, ale při maximálním možném úroku 8% ale spíše méně a návratnosti investice až 90% je to statisticky ztrátové. Mohu tedy někomu půjčit a vydělat. Ale pokud půjčím deseti lidem, tak mohu sice vydělat až 8%, ale 10% tratím. To je čistě statisticky matematicky. Ale lze to brát jako určitou formu dárcovství a sponzoringu. Jinak jako bezpečnou investici to nevidím.

  0
  0
 2. 9.8.2010 – 29 Av 5770 v 19:02 — Odpovědět

  Dobrý den,
  možná jsem to špatně napsal – zmínka o návratnosti investice vyšší než 90 procent souvisí s tím, že je to velice bezpečný způsob poskytnutí úvěru, v tomto případě mikroúvěru, neboť se vše odehrává při poměrně nízkých vkladech a ve více než 90 procentech případů se investor dočká své původně vložené investice včetně zisku. Jinými slovy, je téměř jisté, že se vám investice vrátí včetně úroku. Pokud by platil ten model, jak jej naznačujete, Bobane, tak by se v zahraničí neodehrával boom v oblasti vzniku finančních institucí specializujících se na mikrofinancování podnikatelských projektů v zemích třetího světa a rovněž by tento segment nebyl nikterak atraktivní pro velké banky. Děje se však pravý opak.
  Přeji pěkný zbytek dnešního dne. Jaroslav Kysilko

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Netanjahu obhajoval izraelský zásah proti flotile pro Gazu

Další článek

Barak na sebe vzal odpovědnost za rozhodování o zásahu na flotilu