Zdroj: Archiv

Zalévat 135 květin za 60 000 měsíčně. Umýt auto za 500 a dělat to i dvakrát denně. To chci dělat taky. Takové zakázky chci!

Ať si média na adresu Věcí veřejných zatím psala cokoliv, faktem zůstává, že především ministr Bárta řeže do živého. Způsob, jakým donutil stavební firmy snížit cenu na železniční zakázky o 5% je moc hezký. Stavaři nevěřili, že ministr prostě řekne že se nebude stavět. To by se přeci nikdo neodvážil. Odvážil. A stavařům začalo téct do bot. Tomu se říká tvrdé vyjednávání. Ale pozor, tady již nemluvíme o několika ušmudlaných ušetřených milionech na platech poslanců. Tady již mluvíme o ušetřených stovkách milionů. 5% vypadá opticky sice málo, ale pokud je zisk firmy nějakých 10-15% (to jen někteří moc velcí vyžírkové mají kolem 25%), pak je to přeci jen krok výrazný.

Nechci pana ministra ani vládu ještě příliš chválit. Volební období je dlouhé a uvidíme co bude dál. Ale zatím tleskám.

Ale když se řekne A, musí se říci i B. Odbory státních zaměstnanců samozřejmě křičí, když se mluví o snižování platů. Proč ale mlčí, když se mluví o tom, jak nehorázně se plýtvá, vinou právě těchto státních zaměstnanců. Ano, jednoznačně jejich vinou, byť na smlouvách je podepsán třeba náměstek ministra. Někdo mu tu smlouvu musel připravit a předložit k podpisu. A náměstek ministra skutečně nemůže chodit po úřadu a počítat, že tam těch kytek je 135 a že cena za zalévání v hodnotě 60 000 měsíčně je přemrštěná. Tady měl nějaký referent kamarádíčka a takto mu přihrál zakázku.

Ani nemůžeme chtít, aby se naši ministři a jejich náměstci zabývali takovýmito prkotinami. Ti jsou zde kvůli koncepční práci. Ale ty prkotiny se prostě stávat nesmí. A když už teď vypluly na povrch, tak sekat, sekat a sekat. Referent, který takovouto (a jiní referenti, kteří takovéto a podobné smlouvy předložili ke schválení) smlouvu připravil musí na minutu dostat padáka. A pokud je na některých takovýchto smlouvách dokonce jeho podpis, protože to bylo v jeho kompetenci, tak musí následovat trestní oznámení. Ty tresty musí nastoupit. Naši předci ve středověku moc dobře věděli, proč veřejně popravovali. Mělo to odstrašující účinek. A to je přesně to, co potřebujeme taky. Odstrašit další potenciální zájemce o podobné praktiky. Policie, státní zástupce, soud. To se musí rozjet.

Pokud se to nestane, tak zase zůstaneme na půli cesty. Odhalili jsme to, poukázali jsme na to, zarazili jsme to. Ale určitě tomu do budoucna nezabráníme. To jedině tehdy, když se budou potenciální „obohacovači“ bát. Pokud se jejich předchůdcům nic nestane, ba dokonce pokud po vyhazovu z jednoho ministerstva najdou práci na ministerstvu jiném, tak se nic nezmění.

Čekám proto na to B. Budu se tvářit jak ve středověku. Já chci vidět krev!

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Mobilní internet – čeští operátoři, jděte někam

4 Komentářů

 1. Ivan Neumaier
  3.9.2010 – 24 Elul 5770 v 13:54 — Odpovědět

  Vážený Tomáši,
  zatím tvé články byly dobré. Tento se mi moc nelíbí. Naši předci ve středověku nejen popravovali zločince, ale také pořádali pogromy na Židy, když byly nějaké ekonomické problémy. Bylo to jednoduché řici mohou za to Židé a lidé chtěli vidět jejich krev. Bylo to mediálně účinné a zloba lidí se odvedla od skutečných viníků.
  Je potěšitelné, že pan ministr Bárta měl odvahu říznout do stavebních zakázek i když o některých jeho metodach by se dalo polemizovat. Jde o velmi složitý problém i když se to v médiích tak nejeví.
  Co se týče státních úředníků jsou mezi nimi dobří i špatní. Nevím zda jsi byl na vojně, ale úřad funguje podobně – rozhoduje velitel (ministr, náměstek). Podklady dostane takové jaké si vybere své nejbližší podřízené a jaká jsou jeho zadání. Státní byrokracie funguje na jiných pricipech než podnikatelská sféra. Doporučuji k přečtení knihu Byrokracie od Ludwiga von Misese.

  0
  0
 2. 3.9.2010 – 24 Elul 5770 v 13:57 — Odpovědět

  To snížení vejvaru o 5 % je nějaká novinka ? Ta mi unikla (nejsem taky nalogovanej na média imrvére). Ale pokud ano, bylo by to prima. Ke mně zatím dolehlo jen tolik, že krk vypadal na BRAVO, ale že pan ministr tancuje běžný před-komunálkový quick-step a zase ukročil zpět. Jenom je jedno (nikoli jeho) křeslo o hlavu prázdnější ..

  0
  0
 3. sid
  3.9.2010 – 24 Elul 5770 v 18:24 — Odpovědět

  tak my venkovští židé jsme “tak nějak” patřili panovníkovi (nikoli české dvorské kanceláři), a kvůli němu (a jeho lidem) jsme si nakonec kupovali pěkná německá jména…jinak máčení měštěnínů ve Vltavě i jinde bylo oblíbenou kratochvílí těch, do jejichž cechů jsme ani náhodou nepronikli. Ovšem, máčení se také nesnažili obchodovat s diamanty… Fakt je,a článek se mi líbí, že se jaksi rozmohlo spolu s výstavbou železničních koridorů stavět rodinné vilky. Divil jsem se, když můj známý takovou kupoval “od dráhy”. Ale novou, s 2.000 m2,oplocenou, za cenu poloviny pražského bytu. Ovšem, musíte být “osloven” a být v té správné straně(ve správný čas) jdoucí po modré…Jinak, pokud se tady staví dvojnásob dráž než v Německu, sneslo by to škrty v řádu desítek procent. Ale musíme počkat, co napíše Hornová do scénáře Ordinace. Teď tam herec Kanyza co ředitel špitálu “přelstil” stavitele, který hned nabídl slevu 20%. Mám pocit, že ministr Bárta to studuje, a podle toho i koná. Je-li to dobře, proč ostatně ne? Takže, je to na Hornové…

  0
  0
 4. Tomáš Flaška
  4.9.2010 – 25 Elul 5770 v 09:33 — Odpovědět

  Pro pana Neumaiera.
  Děkuji za komentář. Od odborníka potěší, že čte i mé články. Vzhledem k tomu, jak si vás vážím, tak se určitě nad tím hlouběji zamyslím.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mrkev v zimě

Další článek

Izraelský premiér zvažuje referendum o mírové dohodě s Palestinci