Zdroj: oxfordworddoctor.com

Jak se říká v naučném videu Besipu, vždy na začátku, mezi lidmi je rozšířeno mnoho mýtů a polopravd. Neplatí to jen při řízení auta, i když tam při držení se nepravdivých mýtů můžete zaplatit cenu nejvyšší. Naštěstí existují i mýty při kterých se, alespoň z krátkodobého pohledu, o život nepřijde, nicméně v dlouhodobém pohledu mohou mít dost negativní dopad. A i když jsou mnohé staré mýty krásné (např. Tristan a Izolda apod.), ty vztahující se k současnosti se mezi krásné nedají zařadit.

Zdravotnictví je zdarma a platím si své zdravotní pojištění.

Velká vlna odporu se zvedla při zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Mnoho lidí často argumentovalo tím, že zdravotnictví je zdarma, neboť je to tak psáno v ústavě. Ale trochu pozapomněli na to, že v ústavě je věta o bezplatném zdravotnictví doplněna slovy, jak stanoví zákon (není to přesná citace).

Často rozšířeným mýtem je, že (zvláště, když člověk onemocní), že si člověk platí zdravotní pojištění. Důležité je to vyjádření „si platí“. Jen málo věcí je více vzdáleno pravdě. Pravda je taková, že zaměstnanec (i OSVČ) odvádí několik procent ze svého příjmu (u zaměstnanců hrubého) jako „zdravotní pojištění“ (výstižnější název by měl být zdravotní daň), nicméně tyto prostředky nejdou na plátcův individuální účet (nic takového v ČR u zákonného zdravotního pojištění neexistuje), ale do společného balíku, který je kontinuálně spotřebováván. A to nepočítám platbu, kterou za zaměstnance odvádí zaměstnavatel.

Platím si na důchod.

V současnosti se hodně hovoří o nutnosti důchodové reformy (nehodnotím, zda je dobrá či špatná). Mnoho lidí ji odmítá za použití argumentu, že si platí na důchod, či že lidé si v minulosti platili na důchod. Opět je klíčové slovní spojení „platit si). Stejně jako v předchozím případě je představa o „placení si“ mylná.  Lidé sice platí ze svých příjmů odvody na sociální politiku, ale ty opět nejdou na jejich osobní účet (to má reforma částečně změnit), ale do koše „všech“, který je pak spotřebován. V průběžném systému je spotřebováno jakékoli množství peněz, které je do něj vloženo. I když, zde alespoň, na rozdíl od zdravotního pojištění, je při výpočtu důchodu zohledněn počet odpracovaných let, a to jak vysoký měli lidé příjem ze závislé činnosti (či jako OSVČ) v době rozhodné pro výpočet důchodu.

Autor: Šimon Finemon

3 Komentářů

 1. plan-9
  18.10.2012 – 2 Heshvan 5773 v 08:48 — Odpovědět

  zdravotnictvi:
  vidim dve extremni varianty a muzeme diskutovat o tom, jakou cestou
  bychom se meli vybrat.

  1) lekarske ukony jsou jako rohliky, kdo je chce si je sam zaplati
  a nakoupi za originalni cenu. kdo si setri nebo si vezme pujcku,
  tak si muze zaplatit operaci za xxx penez. kdo na to nema tak ma smulu
  a pokud jde o zivot, tak se odebere do hor a tam potichu zemre.

  2) zdravotnictvi zadarmo, kazdy odevzdava nejake penize, chudi malo, bohati hodne. kdyz je nekdo zdravy taky plati a solidarizuje s nemocnymi
  jejichz zakroky jsou placeny z penez ktere vsichni vlozili.
  zdravotnicke ukony jsou stejne pro chude i bohate bez rozdilu kvality.

  0
  0
 2. 19.10.2012 – 3 Heshvan 5773 v 11:42 — Odpovědět

  Lidi zjednodušují nejen sobecky, ale mj. také proto, že jim nikdo transparentně neukáže, co všecko se platí a do jaké míry hospodárně. Ergo “platím si to či to” znamená v mnoha případech především (přeloženo do češtiny): Platim, a kua ani nevím co, jen sleduju, že ty prachy tečou blbě a dluh roste…

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  19.10.2012 – 3 Heshvan 5773 v 13:45 — Odpovědět

  Jediná účinná důchodová reforma je odstranění popřevratového satanova režimu. Žádné plané řeči vedené nad páchnoucím nebožtíkem nejsou nic platné.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nadační fond obětem holocaustu Vás srdečně zve

Další článek

Za finanční krizi může Velká Británie