Zdroj: Archiv

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes vyjádřil podporu Izraeli a jeho úsilí v řešení blízkovýchodní otázky.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes vyjádřil podporu Izraeli a jeho úsilí v řešení blízkovýchodní otázky.

Stalo se tomu při setkání s jeho izraelským protějškem Avidgorem Liebermanem. Schůzka proběhla v Černínském paláci a izraelský ministr zahraničí ho informoval o obnovených rozhovorech s Palestinci. Schwarzenberg poté pro tisk uvedl, že Česká republika “byla, je a bude spojencem Izraele v mezinárodní politice a v Evropě”. Dodal, že je to jeden ze základních rysů české zahraniční politky.

Lieberman na to reagoval prohlášením, že Českou republiku považuje za jednoho z nejlepších a nejspolehlivějších přátel své země.

Lieberman podle AFP také v neděli uvedl, že základem probíhajících mírových rozhovorů musí být výměna obyvatel a území ve vztahu k izraelským Arabům. Dnes po dotazech upřesnil, že jde pouze o jeho osobní názor a nikoliv o oficiální pozici vlády. Je také toho názoru, že ve vyjednáváních je potřeba změnit přístup, jelikož současný směr nevede k výsledku.

Když Lieberman odjížděl, demonstrovalo u Černínského paláce asi sedm aktivistů, kteří podporovali Palestinu.

Česká republika podporuje klidné řešení blízkovýchodního konfliktu. Během loňského předsednictví v EU usilovala česká diplomacie o těsnější vztahy unie s Izraelem. Karel Schwarzenberg tehdy uvedl, že česká diplomacie měla jiné názory na blízkovýchodní situaci než Evropská komise. Rozdílnost názorů na tuto problematiku panuje i v rámci celé EU.

V současné době se také začíná zasazovat mnoho osobností v boji o lepší vnímání Izraele v evropských i jiných zemích, které jsou vůči němu skeptičtější než například Spojené státy. Mezi tyto osobnosti patří například někdejší španělský premiér José María Aznar nebo Václav Havel. Český exprezident začal tuto kampaň podporovat minulý týden.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zase ty banky a lákání na nesmysly

Další článek

Palestinci mohou dostat za prodej pozemku Izraelcům trest smrti