Zdroj: Archiv

Spořící účet je celkem zajímavý produkt. Začala s tím ING banka a celkem oprávněně za tento produkt získala nějaké to ocenění. Netrvalo to dlouho a přidaly se i jiné banky.

Pro neznalé jen krátce objasním o co jde. Tento typ účtu je účet bez jakýchkoliv výpovědních lhůt, peníze jsou vždy okamžitě k dispozici a aktuální zůstatek je úročen poměrně zajímavou úrokovou měrou. Převod peněz se děje pomocí internetu. Jinými slovy mám nějaké přebytečné peníze na svém běžném účtu, tak je elektronicky ze svého účtu pošlu do ING banky, kde se okamžitě začínají úročit. Pokud je potřebuji, tak dám zase příkaz do ING banky ať mi je pošle hned zpátky, což se také stane. A můžu to udělat třeba i jen na několik dnů. ING banka si za došlé i odchozí platby nic nebere. V ING bance je momentální úroková sazba 2%, což je proti běžnému účtu u jakékoliv banky nesrovnatelné. Ba velké banky nabízejí termínované vklady třeba na rok s úrokem kolem 1%.

Po ING bance s podobným produktem přišly i jiné banky a jak už to bývá, samozřejmě s neférovými triky. ING banku považuji v tomto ohledu za naprosto průhlednou a není v tom žádný háček. Ale jako příklad jiných bank, které už tak férově nejednají, bych uvedl třeba Uni Credit bank s jejím produktem Unikátní spoření. Bombaistický úvodník hlásá: vysoké úročení části vkladu až 3,5 % p. a. To tučné písmo jsem úmyslně nechal tak, jak je uvedeno na stránkách Uni Credit. Účet je samozřejmě bez výpovědní lhůty a lze tam mít až 1 200 000 korun. Bohužel každý vidí onen úrok 3,5% a málokdo si všimne těch slůvek „části vkladu“.

Prostudujete-li si opravdu důkladně úročení tohoto účtu, tak zjistíte následující fakta. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, tak dosáhnete maximálně úročení 2,25%(!) a to jen za předpokladu, že tam máte přesně sumu rovnající se hornímu pásmu zvoleného produktu. Pokud tam máte peněz méně, vždy to bude i menší úrok, ale za nejpříznivější konstelace dosáhnete pouze těch 2,25% a nikdy více. 3,5% ani teoreticky. Podvod jako řemen.

Nejlepší je ukázat si to na příkladu. Zvolím třeba spoření s optimální částkou 300 000 korun. Budu-li mít na účtu uloženo oněch 300 000 korun, tak 150 000 je úročeno částkou 1% a druhých 150 000 částkou 3,5%. V součtu (před zdaněním) dostanu tedy 1500 a 5250, tedy 6750 korun, to je z těch 350 000 oněch optimálních 2,25%. Budu-li mít uloženo jen 100 000, dostanu 1000, tedy 1%. Budu-li tam mít 200 000, dostanu 1500 + 1750 = 3250, tj. 1,63%. Naopak, budu-li tam mít víc, tak úrok zase klesá. Např. při 400 000, dostanu 1500 + 5250 + 1000 = 7750, tj. 1,94% atd.

Tak to platí pro jakkoliv zvolenou výši optimální částky. S filosofií spořícího účtu v podání ING banky to nemá nic společného, se slibovanými 3,5% také ne a s férovostí už vůbec ne. Je to klasické matení spotřebitele.

Uni Credit budiž úlevou, že v tom není sama. Tak se chová mnoho dalších bank. Poučení pro všechny: nedejte na přemlouvání pracovníků banky, nikdy ne. Než cokoliv podepíšete, nebo založíte, studujte a počítejte, radši i vícekrát. A v klidu doma, bez ovlivňování.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Jak prodávat

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč banky nesdělují úplnou pravdu?

Další článek

Schwarzenberg ujistil Liebermana o české podpoře Izraele