Izrael žádá propuštění Jonathana Pollarda výměnou za prodloužení zákazu výstavby v židovských osadách.
Pollard byl v USA odsouzen k doživotí za proizraelskou špionáž v roce 1986. Pracoval jako analytik civilní rozvědky. Izrael informoval o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o syrských chemických zbraních a pákistánském jaderném programu. Jeho vydání je jednou z možností, jak by mohla izraelská vláda získat politický bonus za prodloužení moratoria.
“Ano, Izraelci se o tom v minulých dnech zmínili, pro izraelskou vládu je to už víc než deset let významné téma a vždy po určité době o tom znovu mluví,” řekl nejmenovaný americký diplomat rozhlasu.
Pollardovo případné vydání by usnadnilo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi prosadit prodloužení moratoria. Netanjahu také trvá na tom, aby pokračovaly mírové rozhovory s Palestinci. Jenže palestinská strana dává jasně najevo, že pokud začne Izrael v osadách znovu stavět, rozhovory ukončí. Moratorium na výstavbu vyprší koncem září.
Netanjahu se zasazoval o Pollardovo vydání už v roce 1998, kdy působil ve funkci předsedy vlády. Při jednáních s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem uváděl, že tak chce získat širší podporu pro mírové rozhovory.
Cílem přímých mírových rozhovorů je vytvoření samostatného palestinského státu. Jenže k tomu je potřeba jasně určit hranice a hlavní město budoucího státu. Problém představují také uprchlíci a židovské osady. Palestinci chtějí, aby se jejich stát nacházel v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu. Tam však žije na 300.000 Židů v židovských osadách. Palestinci požadují jejich zrušení, zatímco Izrael chce jejich zachování výměnou za územní kompenzaci. Nová výstavba v osadách je podle něj nezbytná vzhledem k demografickému vývoji v osadách.
Moratorium na výstavbu bylo vyhlášeno loni v listopadu. Pro jeho prodloužení Netanjahu jen velmi těžko shání podporu ve vládě. Uvedl však, že si dokáže představit, že se postaví jen část z původně plánovaných 20.000 nových bytů. Palestinci výstavbu považují za popření smyslu mírových rozhovorů.
Autor: redakce Shekel.cz
Žádný komentář