Zdroj: Archiv

Spojené státy tlačí prostřednictvím svého zvláštního vyslance pro Blízký východ George Mitchella na Izrael, aby zastavil novou výstavbu v osadách na západním břehu Jordánu.

Chtějí tak zajistit pokračování nedávno obnovených mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou. Izrael totiž odmítl prodloužit desetiměsíční moratorium na výstavbu nových bytů na území, které si nárokují Palestinci pro svůj budoucí stát. Moratorium vypršelo v pondělí. Palestinci již dříve hrozili tím, že pokud bude Izrael ve výstavbě pokračovat, odejdou z mírových rozhovorů. Podle nich je prodloužení moratoria jednou z hlavních podmínek pro pokračování rozhovorů.

George Michell dnes při svém jednání v Izraeli prohlásil, že americký prezident Barack Obama je více než kdy dříve odhodlán dosáhnout míru na Blízkém východě. Z oficiálního komuniké úřadu Benjamina Netanjahua však nevyplývá, že by v otázce výstavby bylo dosaženo jakéhokolik pokroku.

Mitchell měl informovat Netanjahua o tom, že ho Obama i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová požádali, aby Izraelce a Palestince ujistil, že Spojené státy jsou odhodlány dosáhnout komplexního míru na Blízkém východě. Zároveň si je však Mitchell vědom toho, že dosáhnout tohoto výsledku bude velice obtížné.

Benjamin Netanjahu uvedl, že on i jeho vláda jsou odhodláni dosáhnout mírové dohody, která bude garantovat bezpečnost Izraele. “Doufám, že pozitivní diskuse, které začaly s prezidentem (palestinské autonomie Mahmúdem) Abbásem, budou pokračovat, abychom se pokusili dosáhnout tohoto cíle,” zdůraznil.

Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou byly obnoveny 2. září ve Washingtonu. Poměrně brzo narazily na první zádrhel v podobě moratoria na výstavbu nových bytů na západním břehu Jordánu. Palestinský prezident Abbás uvedl, že rozhovory opustí, pokud bude Izrael pokračovat ve výstavbě. Definitivní rozhodnutí však odložil do té doby, než se 4. října poradí se zástupci Ligy arabských států.

Netanjahu však zatím stejně jako strany v jeho koalici prodloužení moratoria odmítá a na výzvy Obamy či jiných zahraničních státníků nereaguje. George Mitchell se dnes ještě zúčastní schůzky s palestinským prezidentem Abbásem.

V osadách na sporném území na západním břehu Jordánu žije zhruba 300.000 Židů. Izrael chce osady připojit ke svému území výměnou za územní kompenzaci.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pozor na zálohy na energie a na vodu!

Další článek

Před 20 lety přijal parlament takzvaný malý restituční zákon