Zdroj: tiscali.cz

To vypustil z úst ekonomický expert ČSSD pan Mládek. Sice se později omluvil, ale ono platí: co na srdci, to na jazyku.Omluva už nesmaže tu upřímnost s jakou na sjezdu ČSSD zazněla tato věta a i mnoho jiných gigantických myšlenek. Co konkrétně panu Mládkovi vadí? Vadí mu to, že živnostníci odvádějí do kasy sociálního pojištění často pouze minimální odvody. Sice z tohoto důvodu budou mít jednou i minimální důchody (dnes asi 3000 Kč), ale to už pan Mládek nedodává.

Ponechme teď stranou, kdo je na tom hůř, zda zaměstnanec, nebo živnostník. Oboje má své výhody, ale i nevýhody. To je na dlouhé rozbory a povídání.

Ale za úsměvné, nebo přímo výsměchové, považuji, když malé odvody do sociálního pojištění vadí zástupci strany, která má např. v senátu většinu, stejně tak největší poslanecký klub ve sněmovně, a jejíž poslanci i senátoři (společně se zástupci jiných stran) si odhlasovali, že napříště již nebudou platit sociální a zdravotní pojištění z náhrad výdajů, jak tomu bylo doposud. Jinými slovy si zvedli platy o tisícovky měsíčně, o které ochudili právě tu kasu sociálního systému, o které tvrdí, jak je v deficitu a že do budoucna bude nutno odvody všem zvýšit. Na výši jejich důchodu to ale v budoucnu mít vliv nebude, neboť ten se vypočítává z platu, nikoliv z náhrad.

Pokud pak někdo někoho jiného z tohoto důvodu označuje za parazita, tak co je pak on sám?

Autor: Tomáš Flaška

2 Komentářů

 1. woodoo
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 18:27 — Odpovědět

  To přeci není ničím jiným než Orwellovské: “…my, bychom vás nechali rozhodovat samotné, ale vy se můžete mýlit.” A tak se prasata nakonec sama usnesla, o všem podstatném rozhodovat sama. No, není to nádhera? “…Halík, myslete politicky, politicky, Halík!” To je to “sociální inženýrstvý”. Ponejvíce jde o princip: podle sebe soudím tebe. Jak nízké! :O)

  0
  0
 2. Tony
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 19:55 — Odpovědět

  Parlament připomíná smečku štěkajících psů. Odhlasovali si to skutečně skoro všichni (levice i pravice). Plodná diskuse chybí zcela. Intelektuální gigant hloupě naznačil, že ti s malou mzdou mají relativně vysoký důchod a kritik to poněkud přibarvil.
  Důchod 2013 není 3000,–Kč ale 6213,–Kč (nejnižší základ a 40 let). Hranice chudoby přitom činí 9420,–Kč. Zaměstnanec při hrubé mzdě kolem 10000,–Kč má důchod cca 9000,–Kč, ale při mzdě 30000,–Kč jen 13000,–Kč.

  První důchodový pilíř je převážně solidární a “chytří podnikatelé” vykazující desetiletí kulatou nulu, z něj skutečně vyrazí relativně nejvíc (doplácí se na ně) ale zároveň to skutečně není k žití.

  Celé to spěje k neudržitelnosti, ale místo hledání řešení a shody si hlavní politické síly přihřívají polívčičku. A problém pomalu roste…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dovoluje islám vzdělávání žen?

Další článek

První Afričan významným politikem v Polsku