Zdroj: Shekel

Zmocněnec americké vlády George Mitchell a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová dnes pokračovali v “kyvadlové diplomacii” po blízkovýchodních metropolích, aby zajistili pokračování přímých rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem.

Jednání zatím nepřineslo žádné známky pokroku, protože Izrael odolává tlaku na zastavení výstavby osad v okupovaném Předjordánsku. To Palestinci označují za překážku jakékoli budoucí dohody.

Mitchell se dnes v Jeruzalémě setkal s izraelským ministerským předsedou Bejnaminem Netanjahuem a krátce poté v Ramalláhu na západním břehu Jordánu hovořil s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ashtonová se v Ramalláhu sešla s palestinským premiérem Salámem Fajadem, později v Jeruzalémě jednala s Netanjahuem.

“Snažíme se udržet jednání s prezidentem Abbásem v chodu, naším úkolem je mír,” prohlásil po setkání s americkým emisarem Netanjahu. Podle zpráv izraelského tisku nicméně premiér nepřijal “velkorysé” americké návrhy, aby prodloužil moratorium výstavby izraelských obydlí na západním břehu.

Přestože to Bílý dům oficiálně odmítl, podle izraelských médií údajně Washington Izraeli navrhoval dalekosáhlé bezpečnostní záruky výměnou za prodloužení moratoria o 60 dní. Netanjahu ale návrh odmítl, třebaže prezident Barack Obama do přímých rozhovorů Izraele s Palestinou investoval velký politický kapitál. Obamovu snahu udržet jednání v chodu dnes izraelský tisk označil za “zoufalou”.

Podle listu Jediot Achronot Američané Izraeli nabízeli za prodloužení moratoria dodávky zbraní a rovněž možnost rozmístit vojska při východních hranicích budoucího palestinského státu. To Palestinci dosud odmítali.

Důvodem Netanjahuovy neústupnosti je podle izraelského tisku obava ze ztráty vlivu ve vládní koalici, kterou ovládají strany prosazující budování osad. Takové stanovisko zaujímá ostatně i Netanjahuova vlastní strana Likud.

Izraelský list Haarec dnes napsal, že Netanjahuova neústupnost “přivádí Bílý dům k šílenství”.

Jeruzalém 1. října (ČTK)

1 Komentář

  1. sid
    5.10.2010 – 27 Tishri 5771 v 13:54 — Odpovědět

    Pan Obama nemohl nic investovat, je v morálně-mravním defaultu už hodně dlouho.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Před 20 lety přijal parlament takzvaný malý restituční zákon

Další článek

Vzpomínky II. – Pavel Fenyvesi Fábry