Zdroj: reuters.com

Bagdád, hlavní město Íráku zpustošené válkou a útoky povstalců. Pro 7 milionů jeho obyvatel je to místo, kde pracují, chodí do divadla, milují se, žení. Reportéři z france24.com navštívili Bagdád 10 let po pádu Saddáma Husajna.

Násilí zásadně změnilo tvář celého Bagdádu. Dříve to bylo to jedno z nejdůležitějších měst na Blízkém východě a jeden z nejbohatších regionů.

Dnes je írácké hlavní město plné betonových zdí. Každý okres je opevněn.

Hlídková stanoviště způsobují obrovské dopravní zácpy.

Irák má jednu z největších bezpečnostních sil na světě. Ministerstvo vnitra zaměstnává kolem 500 000 lidí. Každý roh tak nabízí pohled na známý Kalašnikov v rukách policistů v neprůstřelných vestách, kteří monitorují provoz ze svých obrněných vozidel.

Ráno 19. března 2013 se obyvatelé města nacházejícího se na toku řeky Tigris přesvědčili o nutnosti takových opatření.

Kolem 9. hodiny ráno na náměstí Firdos, kde před deseti lety američtí vojáci strhli masivní sochu Saddáma Husajna, jsme několik set metrů od nás uslyšeli první výbuch. Oblak dýmu stoupal nad budovami. O tři minuty později další výbuch z druhé strany.

Právě jsme chtěli jít ven, ale museli jsme se rychle vrátit do hotelu. Všechny obchody byly zavřené, ulice prázdné.

Den, který se ukázal jako nejkrvavější od září roku 2012. Sedmnáct útoků během dvou hodin. Zabil 60 lidí a dalších 200 zranil.

Navzdory násilí, normální život pokračuje.

Lidé si za 10 let na útoky zvykli. Každý zde někoho ztratil a to jsou rány, které se nikdy nezahojí. Ale tito lidé žijí dál své životy.

Pozdě odpoledne, když teplota klesla, byl park podél řeky přeplněný. Rodiny byly na procházkách, děti si hrály a zdálo se, že každý zelený plácek se změnil na provizorní fotbalové hřiště.

Když nastala noc, objednali jsme si grilované ryby v restauraci na břehu řeky. V takových chvílích se zdá, že násilí je daleko.

Divadla v Bagdádu jsou každou noc obsazena, vstupenky stojí kolem 4 euro a je známo, že tamní obyvatelé jsou skvělými divadelními fanoušky. Umělecký život je zde překvapivě živý a Bagdád byl v roce 2013 označen kulturním centrem arabského světa.

Dvě vlny útoků otřásly městem během naší návštěvy, ale bylo opravdovým překvapením vidět muže a ženy žít normální život bez ohledu na násilí a politickou krizi. Je to jiný obrázek než ten, který  vidíme ve zprávách.

Lidé z Bagdádu nám ukázali, že toto město se ze svých zranění zotavuje.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: france24.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Teofanie v romské osadě

Další článek

Izraelská policie zadržela ženy oblečené v modlitebních pláštích