Zdroj: lidovky.cz

10. dubna byl společnosti Korean Air prodán 44% podíl ČSA za 68 milionů korun. Ve státním měřítku naprosto bezvýznamný obchod. Ale dění kolem něj? Prodá-li plzeňská Škodovka své turbíny nebo tramvaje do zahraničí, mluví se o stamilionech. Vývoz traktorů Zetor se opět pochlapil a také zde mluvíme o částkách v řádu vyšších než je prodej ČSA. Příkladů bychom našli moc a moc. Jsou to vyšší sumy, vyšší zaměstnanost, vyšší odvody do státní pokladny a stejně se o tom moc nepíše. Tak proč je takový humbuk kolem ČSA, kde jde z finančního hlediska skutečně o drobné?

Podpisu smlouvy přihlížel na letišti i ministr financí Kalousek a dokonce předseda vlády Nečas. Oba osobně asistovali prezidentovi Korean Air, tedy představiteli soukromé firmy. Poněkud nerovné setkání, nezdá se vám? Česká televize den předem ve své hlavní zpravodajské relaci celé události věnovala dost času a představila nám policejní manévry včetně odstřelovačů, kteří budou na celou akci dohlížet. Zase se ptám – proč? To jako pánové Kalousek s Nečasem jsou takto hlídáni kdykoliv se spolu někde objeví? Nebo je takto hlídán prezident Korean Air? Kvůli čemu takový humbuk?

Sestupný pád ČSA nastartoval Jaroslav Tvrdík. Tento bývalý ministr za ČSSD, když byl odejit z ministerského postu, dostal jako trafiku post šéfa ČSA. V duchu socanských postojů pak nakupoval letadla na dluh hlava nehlava. Z tohoto zářezu se ČSA již nevzpamatovaly a ztrátově hospodaří dodnes. Stát se zbaví finančního břemene. Ale oslavovat inkaso 68 milionů korun takovýmto pompézním způsobem? Vzhledem k tomu, jak pochvalně mluví o celé záležitosti i prezident Zeman, tak si říkám, že je to takové spadnutí kamene ze srdce za to, co spáchal příslušník jeho rodné strany.

Před třemi lety nabídl soukromý letecký dopravce Travel Service státu za ČSA miliardu korun. Dnes je to prodej za sumu asi 15x nižší. Tedy zohledníme-li, že je to prodej jen 44% podílu, tak řekněme za sumu 6x nižší. To za tu dobu ČSA ztratily tolik na hodnotě? Je to možné, ale je možné i něco jiného.

Totiž, že ta hodnota ČSA je opravdu o něco vyšší a 68 melounů zkasíruje stát a zbytek zkasíruje … . Byl by to jen důkaz toho, že tyto praktiky nejsou jen čistě české. U nás by to nebylo ani nic nového. Vše je to jen spekulace. Ale budu-li v té spekulaci pokračovat, pak ty policejní manévry asi dokazují, že někdo se k lizu nedostal a mohl by se pokusit konkurenta zlikvidovat. A ten, kdo se k lizu dostal (tedy asi jeho stranická pokladna), tak to večer slaví v hale letiště společně s českými filharmoniky.

Ale opakuji, vše je to jen spekulace. V každém případě se mi zdá mediální humbuk, zastoupení na nejvyšší úrovni a policejní manévry naprosto neúměrné výši uzavřeného obchodu.

Autor: Tomáš Fkaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Občanství pro potomky židů vyhnaných inkvizicí

Další článek

Neomezený tarif za 700 - revoluce!