Zdroj: Archiv

Portugalský parlament dnes jedná o udělení občanství potomkům židů, kteří v 16. století uprchli ze země před náboženským pronásledováním. 

Podle prezidenta portugalské židovské komunity Joseho Oulmana Carpa by návrh dnes měla přednést Socialistická strana, podporovaná stranou Sociálně-demokratickou. Obě strany společně mají v parlamentu 80%ní většinu, předpokládá se tudíž, že návrh projde a stane se tak vzorem pro španělské zákonodárce.

Španělský královský pár začátkem 80. let 15.století prostřednictvím inkvizice pátral po konvertitech ke křesťanství, kteří ve své nové víře nebyli dostatečně upřímní. Týkalo se to především židů, z nichž mnozí již byli katolickými hodnostáři. Celkem bylo obviněno na 13.000 konvertitů. Pronásledování vyvrcholilo roku 1492, kdy byli z křesťanské části Španělska vyhnáni všichni židé.  Po pádu muslimské Granady téhož roku ztratili židovští uprchlíci poslední útočiště v zemi. Asi 50.000 židů uprchlo do Turecka a severní Afriky, zhruba 100.000 se uchýlilo do Portugalska.

Portugalská židovská populace čítala přibližně 400.000 osob, ale i zde roku 1496 započalo její vyhánění, které se o 40 let později zaměřilo i na konvertity ke křesťanství.
Svoboda židovského vyznání byla v Portugalsku oficiálně přiznána až v roce 1910.

Carp nazval návrh “velkým pokrokem” pro potomky desetitisíců lidí, kteří museli z Portugalska uprchnout a bezpočtu těch, kdo byli násilím donuceni přijmout křesťanství. Většina portugalských židů se tehdy uchýlila do Turecka.

“Není možné zjistit, kolik lidí by získalo nárok na španělské občanství, kdyby zákon prošel, ani zatím neexistuje úřední systém pro prověřování žádostí o ně – to všechno bude třeba doladit později,” řekl Carp, který zákon prosazoval několik let.

Carp doufá, že zákon by mohl přilákat do Portugalska nové členy židovské komunity, která v současnosti nemá více než 1000 – 1500 členů. Komunita by byla zapojena do posuzování žádostí.

Zdroj: jpost.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelská policie zadržela ženy oblečené v modlitebních pláštích

Další článek

Mnoho humbuku pro (nic?)