Zdroj: idnes.cz

Prohlubující se ekonomická krize a vzrůstající násilí ze strany islamistů působí prezidentovi Morsímu potíže.

Egyptská vláda čelí v této sociální a ekonomické krizi těžko řešitelnému dilematu.  Devizové rezervy země poklesly na 13,4 miliardy dolarů, což je o 60% méně, než tomu bylo v říjnu 2010. Egypt požádal o půjčku necelých pěti miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu; islamisté žádají, aby v souladu s náboženskými předpisy byla půjčka bezúročná, na což MMF odmítá přistoupit. Přestože Egypt půjčku naléhavě potřebuje, není v současné napjaté situaci schopen dostát požadavkům MMF na omezení rozpočtu – existují obavy, že zrušení dotací na některé zboží a energie by mohlo vyvolat občanské bouře.

Salafistické islamistické skupiny terorizují křesťany a příslušníky opozice a pokoušejí se donutit Morsího vládu, aby se řídila jejich požadavky.

Při posledních protikřesťanských nepokojích tento týden zemřeli dva lidé. Pohřební průvod nesl rakve čtyř Koptů, kteří byli minulý týden nedaleko hlavního města zastřeleni. Pozůstalí skandovali protivládní hesla, když na ně molotovovými koktejly zaútočila skupina islamistů.

Koptové obviňují vládu z toho, že jim není schopna zajistit ochranu a stěžují si, že policie na ně použila slzný plyn. Koptský patriarcha Tawadros II. vydal veřejné prohlášení, v němž označuje egyptskou společnost za “kolabující” a odsuzuje vládu za to, že není s to Kopty ochraňovat.

Salafisté zatím řídí politiku i v jiných směrech: egyptský ministr turistického ruchu v neděli zrušil sotva obnovené turistické lety z Íránu. Když ale byla napadena rezidence íránského diplomata v Káhiře (útočníci vykřikovali protišíitské výroky a pokusili se vztyčit vlajku syrských rebelů), zasáhla policie. Jinak se ale egyptská váda zdá tváří v tvář provokacím salafistů bezmocná a islamistům spíše ustupuje.

Sekulární a levicová opozice se stává aktivnější a nepřestává vyzývat k občanské neposlušnosti. Koalice sekulárních stran žádá formování nové vlády, “neutrální a důvěryhodné”.

Občané, kteří dříve podporovali prezidenta Morsího, se nyní staví proti němu. Během “dne hněvu”, který v Káhiře zorganizovali protestující, bylo zraněno 44 osob. Demonstranti tvrdí, že Morsí je jen nastrčenou loutkou a zemi ve skutečnosti vládne vůdce Muslimského bratrstva, Muhammad Badie.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

Odkaz: Noční můra Muslimského bratrstva

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Neomezený tarif za 700 - revoluce!

Další článek

Soud: Zámek v Puklicích se má vrátit