Zdroj: Archiv

Podle rozsudku Okresního soudu v Jihlavě má být rodu Fischmannů navrácen Benešovými dekrety zabavený majetek. Jedná se o především o zámek v Puklicích, kde dnes sídlí obecní úřad.

Desítky let trvající restituční spor o navrácení podle dekretů prezidenta republiky zabaveného majetku v Puklicích na Jihlavsku pokračoval v tomto týdnu dalším soudním jednáním.

Potomek židovského rodu Fischmannů Michal Fábry se domáhá navrácení rodového majetku. To znamená vydání budovy venkovského velkostatku, který je spíše znám jako zámek v Puklicích. Další restituce se týkají například stodoly velkostatku, kde se nyní nachází hasičská zbrojnice a zázemí pro místní sbor dobrovolných hasičů.  Již v roce 2012 Krajský soud v Brně rozhodl, že Eliška Fischmanová je oprávněnou osobou, která řádně a včas požádala o vydání zabaveného majetku. „Výsledky dokazování svědčí o tom, že předpoklady pro konfiskaci majetku dány nebyly,“ stojí v rozsudku odvolacího krajského soudu v Brně.

Zdroj: jihlavske-listy.cz

 

K úternímu jednání k okresnímu soudu nedorazil zástupce obce Puklice jako žalující strany. K soudu přišla pouze protistrana. Soud žalobu Puklic zamítl a rozhodl, že Elišce Fischmanové má být vrácen majetek, o který bylo požádáno. Rozsudek dosud nenabyl právní moci.  Dle slov Karla Tůmy, starosty Puklic, který se verdikt soudu dozvěděl až od nás, takové rozhodnutí očekávali. K dalšímu se však vyjadřovat prozatím nechtěl s odůvodněním, že počkají, až rozsudek dostanou oficiálně od soudu.

Majetek Fischmannů byl zabaven podle dekretů prezidenta republiky Edvarda Beneše, když byl ještě předtím Němci arizován dosazením nucené správy. Židovský továrník Richard Fischmann byl vyhláškou ONV Jihlava ze dne 11. 7. 1945 označen za osobu, na kterou se vztahuje dekret č.12/1945.

Proti majetkové křivdě bojoval rod Fischmannů od počátku. Jejich soudní spor tehdy skončil bezvýsledným odvoláním k Nejvyššímu správnímu soudu v Bratislavě roku 1951. Nová možnost se objevila až po roce 1989.

Autor a s jeho laskavým svolením: Miroslav Mareš

Zdroj: jihlavske-listy.cz

Kam dále, přečtěte si o kauze: Němci ho zavraždili, Češi ho prohlásili za zrádce. Až teď se dočká očištění

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Egyptská vláda v nesnázích

Další článek

Je možné smíření na Blízkém východě?