Syrská love story. Film, který byl v Česku promítán už na podzim během festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Už tam zaujal širokou diváckou obec. Minulý týden získal dokument hlavní cenu festivalu Jeden svět. Kromě těchto dvou festivalů nebylo možné film dlouhou dobu nikde vidět. Teď už je volně k vidění na kanále YouTube a od pondělí jej bude možné stáhnout na iTunes.

Natáčení působivého dokumentu začalo už v roce 2009. V hlavní roli syrský manželský pár. Ámer a Raghda jsou političtí aktivisti. Seznámí se ve vězení. Zamilují se a po propuštění na svobodu založí rodinu. Je rok 2009 a situace v Sýrii začíná být napjatá. Arabské jaro nepřináší jen uvolnění, ale taky celou řadu napětí a konfliktů. Rodina Ámera a Raghdy žije ze dne na den. Vychovávají děti a střídavě pobývají ve vězení. Do vězení se dostane i sám režisér. Britský dokumentarista Sean McAllister. Rodina je ve stále větším nebezpečí. Utečou do Libanonu a získají politický azyl ve Francii. Odtud pozorují válečné běsnění v jejich rodné zemi. Dva aktivisti, kteří chtějí bojovat za svou zem. Jsou ve Francii, od domova vzdálení na tisíc kilometrů. Láska vezme za své. Zůstává jen hledání vlastní identity, touha bojovat a zajistit pro své děti svobodný život. Jde být politickým aktivistou, rodičem i milujícím partnerem?

Sean McAllister

Britský nezávislý dokumentarista. Na kontě má noho snímků podobných Syrské love story. Během svého posledního natáčení ale riskoval i život. Natáčel mnoho míst v Sýrii. Byl zatčen, prohlášen za špiona a uvězněn na několik měsíců v nelidských podmínkách syrského vězení. Otec tří dětí si tak na vlastní kůži vyzkoušel, jaké to je být politicích vězněm i milujícím rodičem. Stejně, jako hlavní postavy jeho dokumentu.

Dokument získal kromě ceny na festivalu Jeden svět taky ocenění britské filmové akademie BAFTA. A v rámci festivalu Jeden svět se bude promítán i v řadě dalších českých měst.

Benešov – 7. 4., Brno – 29-3., 4. 4., Děčín – 14. 4., Hradec Králové – 30. 3., Kladno – 31. 3., Opava – 8. 4., Ostrava – 4. 4., Pardubice – 29. 3., Police nad Metují – 1. 4., Polička – 6. 4., Rožnov pod Radhoštěm – 13. 4., Uherské Hradiště – 8. 4., Ústí nad Labem – 21. 3.

 

Celý film s anglickými titulky:

 

#ASyrianLoveStory

https://www.facebook.com/ASyrianLoveStoryFilm/

http://www.jedensvet.cz/2016/

1 Komentář

  1. 21.3.2016 – 11 Adar B 5776 v 21:38 — Odpovědět

    diky

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zemřel bývalý ředitel Mosadu Me'ir Dagan

Další článek

Jemen zatkl židovského muže za pašování Tóry