Jemenská vláda zadržela židovského muže a muslimského zaměstnance letiště, obviněné z nápomoci k podloudnému vyvezení více než pět set let staré Tóry ze země. Jemenská vláda, která historický artefakt považuje za svůj majetek, zatkla oba muže poté, co se v médiích objevily záběry izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, čtoucího z inkriminovaných svitků Tóry společně s rabínem, který právě přicestoval z Jemenu.

Incidentu předcházel letecký přesun devatenácti jemenských židů, kteří minulou neděli s pomocí Jewish Agency a amerických úřadů přesídlili z občanskou válkou zmítané země do Izraele.

Izraelsko-americký obchodník Moti Kahana řekl pro tisk, že když viděl fotografie s Tórou, věděl, že jemenské úřady budou protestovat. „Řeknou, že byl porušen mezinárodní zákon,“ tvrdí Kahana, který pomáhal organizovat záchranu posledních židů ze syrského Aleppa a založil organizaci, která pečuje o židovské historické památky.

Mluvčí Jewish Agency Avi Mayer nemohl potvrdit, že obviněný jemenský Žid je stále ještě zadržován, ale prohlásil, že „starobylé svitky, přivezené v tomto týdnu z Jemenu do Izraele jsou majetkem židovské komunity z Raydahu, majetkem jemenského židovstva a židovského lidu. Podle Mayera by to, že by „Tóra měla být ponechána, bez ochrany, v zemi rozvrácené občanskou válkou, v níž několik stran je hostilních vůči židům, je absurdní. Ta Tóra je částí hrdého dědictví jemenského židovstva a toto dědictví bude žít ve Státu Izrael.“

Minulý týden z do Izraele přesídlilo čtrnáct jemenských židů z města Raydah a další pětičlenná rodina z hlavního města Sanaa.

Následovali tak více než jedenapadesát tisíc krajanů, kteří se do Izraele přesunuli od roku 1948.

Podle Jewish Agency v Jemenu zůstává přibližně padesát židů. Z toho asi čtyřicet osob žije v Sanaa, v uzavřeném komplexu připojeném k americké ambasádě a pod ochranou jemenských úřadů.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Syrská love story. Oceňovaný film k vidění v kině i na internetu.

Další článek

Arabfest se blíží. Bude v Plzni i v Praze.