Zdroj: 92y.org

Muzika Judaika a Městská knihovna v Praze si vás dovolují pozvat 28. dubna 2013 od 17 hodin do velkého sálu Městské knihovny.Praha 1, Mariánské nám.1/98 na 2. ročník židovského festivalu MAŽIF.

Letošní projekt vznikl jako potvrzení stále trvajících přátelských vztahů, které trvají již od roku 1948 až do dnešních dnů a jsem rádi, že jsme členy země, která se nebála projevit sympatie se státem Izrael. Proto doufáme, že náš hudební festival bude přínosem pro tak významné výročí jako je založení státu Izrael.

Židovská hudba jako kulturní fenomén svou jímavou melodikou oslovuje každého, kdo s ní napoprvé, a třeba i omylem, přišel do styku, i když se liší podle místa a doby vzniku.

Je zřejmé, že na vývoji židovské hudby se podepsaly pogromy i hrůzný holocaust s vyhlazovacími koncetračními tábory. Vedle toho je však židovská hudba charakterizována i veselými temperamentními písněmi, skladbami k pouhému poslechu či skladbami tanečními.

Žánrovou rozmanitost židovské hudby potvrzují díla jak řady skladatelů (a interpretů) z oblasti tzv. vážné hudby (Leonard Bernstein, George Gershwin, Anton Rubinstein, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Gustav Mahler, Johann Strauss starší a mladší, v Čechách Jaromír Vogel a další.

V dalším ročníku malého židovského festivalu MAŽIF, který je dedikován státu Izrael chceme oslovit náročnější příznivce židovské kultury.

Obecenstvo si bude mít možnost poslechnout kromě klezmeru i díla židovských komponistů vážné hudby v podání našich a zahraničních vynikajících umělců, jako jsou např. klavírní virtuozka Marina Kantor (Izrael), Jiří Hošek – violoncello a Dominika Weiss Hošková – violoncello, Alexander Shonert – housle, Kantor Michal Foršt a jeho Tateloshn, dívčí vokální trio Makabara, virtuozní trio L, chaim, duo Tut Sade, hudební skupina Shirah a ethno – symfonetický orchestr Šarbilach. Festival bude zahájen znělkou Jaromíra Vogela Mažifintráda. Seznámíme vás s ukázkou izraelských tanců v podání taneční skupiny Besamim. Moderovat budou Pavla a Eliana Vondráčkovy, režie Blanka Vogelová a Miroslav Kantek.

Zdroj: Muzika Judaika

Součástí festivalu je výstava fotografa Karla Cudlína o Izraeli promítaná na projekčním plátně, podložená reprodukovanou hudbou skladatele Jaromíra Vogela.

Záštitu na MAŽIF 2. udělilo Velvyslanectví státu Izrael, Židovské muzeum v Praze, Milan Hein, ředitel divadla Ungelt a Společnost Berty Suttnerové – Kinské.

Festival pořádá Muzika judaika.

Pro účastníky a návštěvníky židovského festivalu bude tato akce určitě zajímavým zážitkem a přispěje k dalšímu, lepšímu „porozumění mezi národy“. I když toto klišé působí poněkud frázovitě s ohledem na čtyřicet let totalitní kultury a jejích používaných termínů, obsah této „fráze“ může být naplněn právě uskutečněním dalšího festivalu židovské hudby.

Informace: Blanka Vogelová, prezidentka MUZIKA JUDAIKA, kontakt : 739 020 260, 775 176 684, 271 742 758 www.vogelavos.cz

Vstupné 180 CZK, senioři a studenti 120 CZK

Předprodej vstupenek: pokladna MKP, tel: 222 113 425, 222 113 377, po-pá 14-20 hodin, na webových stránkách ticketportal.cz a Městské knihovny v Praze.

MUZIKA JUDAIKA o.s.
VOGEL MUSIC AGENCY
Jaromír a Blanka Vogelovi
101 00 Praha 10, Voroněžská 26/330
Mobil a tel.spojení : 739 020 260
271 742 758, 775 176 684, 737 342 266
www.vogelavos.cz

1 Komentář

  1. mordi
    23.4.2013 – 13 Iyyar 5773 v 12:26 — Odpovědět

    Zajimavý tip

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Holokaust Romů po Česku

Další článek

A zase něco smrdí na benzínu