Zdroj: denik.cz

Jiří Meitner působí na poli umělecké tvorby již řadu let. Jeho obrazy nalezneme v soukromých sbírkách nejen u nás, ale také v zahraničí, především v Německu, Holandsku a v USA.

Jiří Meitner se narodil v severomoravském Rýmařově. Nezapírá v sobě židovské a valašské kořeny a je na ně hrdý.

Za položení základů malířského řemesla vděčí zejména prof. Vladimíru Kočárovi, grafikovi Jiřímu Novákovi a národnímu umělci prof. Františku Jiroudkovi z pražské AVU. Tito mistři ho soukromě vyučovali. K malířovým uměleckým vzorům patří například Paul Cézanne, Josef Šíma a Pablo Picasso, přesto si jde po ideové a tvůrčí stránce svou vlastní cestou.

V 80. letech působil v severních Čechách, a ačkoliv je solitér, vystavoval v jednom případě i jako člen malířské skupiny Kontakt.

Zdroj: Jiří Meitner

Počátek 90. let přinesl Jiřímu Meitnerovi objevování svobody a Západu. Působil na volné noze zejména v německém Heidelbergu, kde se naplno věnoval malování krajin a portrétování.

V současné době žije v obci Kladruby na Strakonicku. Krásné prostředí jižních Čech mu dává velký prostor pro krajinomalbu a autor toho náležitě využívá.

Styl, v němž maluje, nazývá imaginární realismus. Z jeho raných obrazů na nás dýchá postimpresionismus, ovlivnění kubizmem se táhne s přestávkami až do současnosti. Důraz ve výtvarném vyjádření klade především na barvu.

Olejomalby tvoří tzv. pastózní technikou (používá barvu ve větších vrstvách) pomocí špachtle (kdo by nevěděl – kusem plechu), barvy často tlačí přímo z tuby. Černou téměř nevyužívá, případně pouze jako harmonizující kontrapunkt.

Kresby křídou (pastely) jsou vždy barevné.

Grafické práce zastupují především linoryty. Občas se můžeme setkat s technikou kvaše či akvarelu, ale to spíše okrajově.

Tematické jádro tvorby zahrnuje krajiny, kde často dominuje nějaký objekt (zejména rurální nebo sakrální stavení – kaple, kostel, synagoga, židovský hřbitov). Portréty provedené pastely jsou sice pestře barevné, avšak u portrétů v olejomalbě se setkáváme s typicky modro-bílou barevnou kombinaci. V případě aktů se často objevuje samostatná postava zasazená do přírodního prostředí.

Z  obrazů a kreseb dýchají Meitnerovy snové představy. Vítejte ve světě, kde realita představuje pouhou inspiraci tvůrčího vyjádření, ve světě, kde i realita sama má nejasné obrysy a přichází jakoby ze sna.

Poznámka redakce:

Jiří Meitner a Jewish E-Shop pro Vás přichystali zatím  nabídku na portrét. Chcete nechat namalovat svou rodinu, darovat dárek nebo jen potěšit bližní? Naše cenové relace myslí na všechny potenciální zákazníky originálního překvapení.

Sledujte: http://www.jewish-eshop.cz/jiri-meitner/portret/

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. 26.4.2013 – 16 Iyyar 5773 v 09:40 — Odpovědět

    Od tohoto malíře již nějaká plátna a kresby mám. Škoda, že nevystavuje více v Praze. Nějaké informace zde nezmíněné o něm jsou i na wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Jiří_Meitner). Je tam i přehled výstav a na wikimedia commons je i kategorie jemu věnovaná, kde jsou nějaké archivní materiály (http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Jiří_Meitner) Škoda, že shekel nemá výstavní prostory, mohli by pořádat prodejní výstavy. Každopádně je určitě přínosné, že se shekel začal zabívat investicemi do umění. Ten eshop je taky bezva nápad, ještě byste těch umělců měli představit víc. Ale aby stáli také za to. Třeba i z nějakého jiného soudku, třeba nějaké sochaře. Umění je potřeba podporovat. Co jiného jednou po nás zbude?

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Je vhodná doba pro investice do malířského umění?

Další článek

Terorista je terorista! Vrah je vrah!