Zdroj: Archiv

Tomáš Loewy (narozen 28. října v Praze) je fotograf, vizualizér, prostě umělec.

Dobrý den, pane Loewy, poprvé jsme se seznámili přes mého kolegu a kamaráda Marka Šperlicha (Privat banking HSBC) více jak před třemi lety, kdy také náš první rozhovor vznikal – nicméně nedokončili jsme ho, už ani přesně nevím proč, ale důvody nejsou důležité, je fajn že jsme se k tomu vrátili.

Tak první otázce: Zmínil jste se, že HSBC Vám zablokovala účet, znáte důvody? Je to běžné chování zahraničních korporací v ČR? Je pravda, že bankéři z Wall Streetu můžou za současnou finanční krizi?

Česká HSBC mi účet nezablokovala, uzavřela ho. Velké globální banky mají zřejmě problém s chováním. Věří, že můžou dělat, co se jim zlíbí a jsou imunní vůči následkům, které tím svým zákazníkům způsobí. Je legrační, že se na to ptáte zrovna teď. Právě si procházím podobnou zkušeností s českou Citibank. Začalo to, když banka (nebo spíš její zaměstnanec na té úrovní, jaké se říkává “osobní bankéř”) udělal velkou chybu. I když můžete prokázat, že je to jejich chyba, protože všechno je písemně v e-mailu – banka to nikdy nepřizná. Takže se radši zbaví někoho jako jsem já, kdo má u nich dost peněz, místo aby přiznali že udělali chybu a radši zaplatili nějakou kompenzaci.

A kdo podle Vás může za současnou depresi?

To je spíš komplexní záležitost. I když ta ´deprese´ (a já bych to slovo nepoužil) začala s bankovní krizí (nejen v USA, i evropské banky na to měly podíl viny), jen odhalila nějaké nepěkné pravdy o učiněných chybách (například euro jako měna) a jelikož nikdo nechce doopravdy ty chyby napravovat, jde to od špatného k horšímu a…

Každý, kdo si myslel, že Řekové a Němci můžou mít společnou měnu a žít přitom šťastně každý svoje životy (Řekové jak chtějí, Němci také – proč je nutit být spolu?) musel být úplný idiot.

A mohl bych tak pokračovat.

Podle mě, v minulosti jsem se zmínil v tomto KOŠER magazínu, za Světovou depresi může německý Papež a falešná anglická Královna. Papeže už odolali, protože jsme na toto téma zde v minulosti upozornili, nicméně Královna stále je na Světě, což je právě problém. Proto je v Anglii pořád tak deštivo, protože Světem vládne Falešná Královna. Co si myslíte o této teorii?

Nic moc. Zní to legračně, ale je to – abych byl upřímný – gojim naches.

Když jsem se ptal jednoho nejprestižnějšího ekonoma na světě (teď s malým S) a makroekonoma ČSOB (mimochodem banky, která se tak ráda prezentuje Zajištěnými fondy, které jsou jištěny řeckými dluhopisy) Tomáše Sedláčka např. na otázku „Zda očekává válku, 3. Světovou válku“ – odpověděla mi jeho asistentka, že moje otázky nejsou pro pana makroekonoma Sedláčka neuspokojivé a neoriginální. Na stejnou otázku se vyjádřil nyní po 2 letech na svém blogu. Ale ona bude 3. Světová válka, bude válka právníků a vyhrajeme New Zealand jako kolonii pro ČR, zvolíme si Krále, a sesadíme Anglickou Královnu z trůnu. Věříte mi nebo ne, důvěra je pro mě důležitá?!

Vrháte  se do neprobádaných vod a já nemám tušení, co tím míníte. Ale jsem si jist, že Nový Zéland by se stal českou kolonií moc rád. Mívali problém s tím být československou kolonií, ale teď když Češi poslali Slováky do háje (nebo to bylo obráceně?), Nový Zéland, jak jsem slyšel, souhlasil. Mají jen jednu podmínku, aby se Češi pokusili dobýt i Mongolsko a stali se skutečnou reinkarnací říše k.u.k., kterou já definuji jako vládce, kteří netuší, co dělají, když vládnou lidem co nemají nic společného.

Připravili jsme spolu pro www.jewish-eshop.cz možnost zakoupit si Vaše fotografie v digitální podobě vhodné pro velkoformátový tisk (fotku na zeď od Tomáše Loewy). Už máte pro nás vybrané nějaké fotografie?

Mám a pošlu je. Včetně nějakých krásných zlatých soch (upřímně řečeno,  jde o nahé ženy, pozlacené, pózující jako sochy na pěkných místech).

Pane Loewy, EU je smysluplný nápad, v nesmyslné podobě, nemůže Evropa být umělá a vládnout jí umělá měna. V Evropě vždycky vládli Králové a Královny, Evropa musí mít Korunu jako Královskou měnu. Nějaký podělaný dotace EU na to aby se postavil Aqua park tam kde není voda, nebo Jakým způsobem se má dojit kráva, a nebo Jak se pomazánkové máslo má jmenovat, tak na to jim z hluboka..Příklad bychom si měli vzít z USA, jak to u Vás funguje? Je tam lidský prostor?

V Americe si každý dělá, co se mu líbí, a většinou to funguje. Kvůli tomu jsem odešel z Evropy. Někteří lidé jsou šťastní v Minnessotě  (mnoho českých emigrantů tam odešlo, Slováci byli ještě šílenější a jsou v ještě chladnější Kanadě), další jsou šťastní na pouštích Arizony nebo na Miami Beach. A všichni jsou – šťastně! – Američany. A teď se podívej na ty, kdo tam přijdou a začínají si říkat Koreo-Američané, Vietnamo-Američani, Čecho-Američani. Teorie tavícího kotle je ještě na živu a funkční. Miluju Ameriku.

A poslední otázka: Věříte, že Bůh splní každé přání? I DVA MĚSÍCE?

Tím si nejsem jistý, měl jste se na tu otázku zeptat (v jiné ale podobné verzi) ajatolláha Chamenejího, argentinského popa, ruského ortodoxního patriarchy a hlavního rabína (nebo hlavních rabínů, ortodoxního a reformního, každého zvlášť). To by byl dobrý příklad. Já sám za sebe doufám, že ne, dva měsíce by mě hrozně mátly.  Nevěděl bych, ke kterému se obracet, když se chci stát vlkodlakem.

Autor: David Fábry

Korekce a překlad: Karíma Sadio

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V britských školách se neučí o holokaustu

Další článek

Chrám končí už u krchova