Zdroj: Archiv

V případě neúspěchu mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou mohou Palestinci usilovat o to, aby USA uznaly palestinský stát v hranicích z roku 1967.

Tato slova pronesl předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na páteční schůzce Ligy arabských států v Libyi. Tisku tuto informaci přinesl Abbásův poradce Saíb Irikát.

Abbás tak chce vytvořit tlak na Izrael, aby prodloužil moratorium na výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu. Prodloužení moratoria je podmínkou, kterou si Palestinci kladou pro jejich setrvání v mírových rozhovorech. Ty sice byly obnoveny na nátlak USA teprve minulý měsíc, ale poté byly opět přerušeny kvůli vypršení moratoria.

Kdyby Izrael moratorium neprodloužil a jednání by nepokračovala, bude podle Irikáta Abbás usilovat o schválení rezoluce Rady bezpečnosti, která by vyzvala členské země OSN k uznání palestinského státu v hranicích z roku 1967. Další možností je pak podle Abbáse vyzvat Valné shromáždění OSN k vyhlášení mezinárodního poručenství nad okupovanými územími.

Podle egyptského ministra zahraničí Ahmada Abúla Ghajta ale není obracení se na Radu bezpečnosti OSN “na pořadu dne“. Podle něj bude LAS projednávat situace navrhované Abbásem až na další schůzce, která bude svolána za měsíc v případě, že se situace jinak nevyřeší.

Palestinský stát se v roce 1967 skládal ze západního břehu Jordánu (Předjordánsko), východního Jeruzaléma a pásma Gazy. Izrael tato území v roce 1967 okupoval. Po okupaci anektoval Východní Jeruzalém a celé město pak prohlásil za své hlavní a nedělitelné.

Ministři zahraničí členských zemí LAS podpořili palestinské rozhodnutí odstoupit od mírových rozhovorů v případě neprodloužení moratoria na výstavbu v židovských osadách. LAS však plánuje dát Washingtonu měsíc na to, aby se pokusil jednání opět obnovit.

Spojené státy toto rozhodnutí uvítaly. “Budeme dál pracovat s oběma stranami a se všemi našimi mezinárodními partnery na tom, aby jednání pokročilo směrem k řešení zahrnujícímu existenci dvou států (tedy Izraele a Palestiny), a povzbuzovat obě strany ke konstruktivním akcím zaměřeným na tento cíl,” uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley.

Izraelští činitelé podle agentury Reuters odmítli výsledky schůzky ministrů s Abbásem komentovat.

V Syrtě dnes proběhne schůzka Abbáse s šéfy arabských států. Podle jeho poradců však naproti všem předpokladům nepronese žádný projev.

Většina mocností v čele s USA se k dosavadním palestinských snahám vytvořit stát bez dohody s Izraelem staví chladně. I když nesouhlasí s izraelskou výstavbou na palestinských územích, chtějí, aby byl stát vytvořen na základě jednání.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nadáváme na banky vždy oprávněně?

Další článek

Žadatelé o občanství Izraele budou muset uznat, že je židovský