Zdroj Shekel

Izraelská vláda odsouhlasila změnu znění přísahy, která se skládá při žádání o izraelské občanství.

Tato změna již dříve vyvolala odpor Palestinců v exilu i v Izraeli kvůli tomu, že se v přísaze nově hovoří o židovském charakteru Státu Izrael. Noví žadatelé budou muset přísahat věrnost “židovskému a demokratickému Státu Izrael”. Změna přísahy vyvolala polemiku i v řadách izraelské vládní většiny.

Schválení změny bylo cílem ministra zahraničí Avigdora Liebermana a jeho krajně pravicové strany Izrael je náš domov. Jádro strany je tvořeno především přistěhovalci z Ruska.

Nyní se spekuluje o tom, že tato strana by díky schválení změny mohla být svolnější k prodloužení moratoria na výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu. Palestinci se totiž odmítají účastnit dalších mírových jednání, dokud nebude moratorium prodlouženo.

Se změnou znění přísahy však nesouhlasí i někteří izraelští politici. Například izraelský ministr sociálních věcí Jicchak Herzog (Strana práce) dnes před zasedáním vlády mluvil o “náznacích fašismu” v izraelské společnosti.

“Proces, který u nás nastal před jedním nebo dvěma lety, mi nahání strach, zavání to fašismem, ohrožuje to demokratický charakter státu. Je tu příval kroků, které omezují práva. (…) Za to za všecko draho zaplatíme,” uvedl v rozhovoru pro izraelský rozhlas.

Zhruba tři čtvrtiny izraelského obyvatelstva jsou Židé. Arabů je pak kolem 20 procent.

Autor: redakce Shekel.cz

9 Komentářů

 1. Hana Mayer
  11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 07:44 — Odpovědět

  Kdyz uz si rikate koser portaal, tak alespon ctete co tam prebirate. A prectete si taky jake sliby musi slibit nekdo kdo chce obcanstvi v USA ci ve Svycarsku a potom piste o fasismu.

  0
  0
 2. 11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 15:53 — Odpovědět

  Paní Mayer, čtu to a přišla mi ta zpráva zajímavá. To je citace přímo od Jicchaka Herzoga.

  0
  0
 3. Hana Mayerova
  11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 16:15 — Odpovědět

  Ano a většina jeho kolegů tento jeho názor odsuzuje, dokonce i kolegové z jeho strany. Ovšem CTK vzala jeden názor, který se hodí a publikovala ho jako TEN JEDINÝ NAZOR. Názor ministra vnitra či spravedlnosti se jaksi nehodí do obrazu zlých židů, kteří utiskují araby. Košer vážený pane znamený čistý, způsobilý k užívání. Pokud tedy publikujete články k nějakému tématu, měly by být čísté a způsobilé ke správné interpretaci, když už si dáváte do záhlaví to slovo.Pokud by tam nebylo to slovo, košer, neměla bych s vaším článkem problém, koneckonců Haló noviny také píší o Izraeli jak se jim líbí.

  0
  0
 4. 11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 18:27 — Odpovědět

  To neznamená, ze ten výrok není pravdivý. Je mi líto, ze vnímaté CTK jako antisemitské, ja si to nemyslím. Vážená paní, košer je čistý a ja s naprostou duverou a čistotou odebiram CTK ;-)

  0
  0
 5. sid
  11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 18:41 — Odpovědět

  Davide prosím Vás….opravdu si myslíte, že zprávy z oblasti, které fabrikují pánové a dámy z četky jsou to pravé ořechové? Inu tak berte “news” od provozovatelky Czech Free Press-u paní TS, která ještě jako muž byla nearabsky hovořícím zpravodajem ČTK v Káhiře (sic!). Pak se přerodila jak motýl, napsala knihu “jsem tranďák” (transsexuální) a dnez zuřivě podporuje Hamás.Neví se proč (vyjma antisemitismu). Transsexuálové TAM totiž většinou končí-na popravišti. Jo jo, Arabia felix…. (Paní Mayer má naprostou pravdu).

  0
  0
 6. 11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 19:01 — Odpovědět

  Dobrý den Side, vím, ze cetka není bez chyb, nicmene svého zpravodaje v Izraeli nemá a vetsinu zpráv prebira a příliš nebo vůbec texty nemění. To vypovídá o tom, ze ne vždy kdyz je proti izraelská tak je to jeji chyba. CTK jsem zaplatil a platím z toho důvodu, abych čtenářům Shekel nabídl zprávy, které nikdo třeba nebude publikovat. A jestli v CTK jsou antisemité jak svědci o pripadu který jste uvedl, nevěřím tomu ze jich je tam více než jinde.

  0
  0
 7. Hana Mayer
  11.10.2010 – 3 Heshvan 5771 v 22:29 — Odpovědět

  Moc dobře víte, že na TAKOVÉ zprávy se vždy někdo chytí a rád je opublikuje. Košer to není ani trochu, košer by bylo, kdyby tam bylo alespoň víc názorů, a ještě jedna poznámka, dobrý židovský obchodník kupuje a platí jen kvalitní zboží. A když není košer, tak ho za košer nevydavá.

  0
  0
 8. 12.10.2010 – 4 Heshvan 5771 v 14:20 — Odpovědět

  Košer by nebylo kdybych takovou zprávu nepublikoval, přijde mi rozhodně zajímavá.

  0
  0
 9. Hana Mayer
  13.10.2010 – 5 Heshvan 5771 v 13:02 — Odpovědět

  Ano je to asi tak “košer” jako když obalíte vepřový řízek v macesové moučce. :(

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Abbás chce naléhat na USA, aby uznaly Palestinu v hranicích 1967

Další článek

Lieberman: Izrael nebude jako Československo obětované Hitlerovi