Zdroj: Shekel

Nejvíce mají plná ústa tunelářů a zlodějů pánové Zaorálek, Sobotka, Štěch, ale vlastně s tím začal už pan Miloš Zeman svou rétorikou v devadesátých létech.

Podíval jsem se zase po delší době podrobněji na svůj účet za elektřinu. A otvírá se mi kudla v kapse. Elektřinou topím, mám tedy akumulační sazbu. Jinými slovy 8 hodin levnější proud a 16 hodin proud dražší. V těch 8 hodinách se mi automaticky spíná elektrická kotelna a proto logicky mám největší odběr právě v té nízké sazbě. Je to výhodnější i pro energetický průmysl, protože těch 8 hodin mi pomocí dálkového ovládání spínají v době, kdy se jim to hodí nejvíce, tedy kdy je nejmenší spotřeba proudu. Jinak řečeno mimo špičku.

A právě v tomto období platím za 1 kWh silové elektřiny 1,154 Kč, k tomu za distribuci 0,025 Kč, za systémové služby 0,132 Kč a za obnovitelné zdroje 0,583 Kč.  Vezmu-li v úvahu nějaký ten paušální měsíční poplatek za elektroměr a odběrné místo, tak celková platba za podporu obnovitelných zdrojů dělá v mém případě skoro třetinu celkové ceny!

Vřele doporučuji, abyste si svůj účet za elektřinu také podrobně rozebrali. Asi se nestačíte divit. Ty peníze mizí pak v dotacích majitelům solárních elektráren, kteří se skrývají za kyperskými firmami. Vzhledem k tomu, že zákonem jsou dotace nastaveny na 20 let a ročně činí kolem 50 miliard korun, tak se tu bavíme o tunelu za bilion korun!!!

Zapomeňte na všechny pány Kožené, Rittigy, Janoušky, Mosteckou uhelnou, Panďury. To jsou proti tomuto všechno jenom drobné, a to i ve svém součtu. Až se zase budete někdo rozčilovat nad modrými strakami, tak si připomeňte, kdo ten zákon o podpoře obnovitelných zdrojů odhlasoval.

V roce 2005 se hlasování účastnilo 167 poslanců, 104 bylo PRO a 44 PROTI. Návrh byl schválen hlasy poslanců tehdejší vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU a hlasy opoziční KSČM. Návrh nezískal ani jeden hlas od tehdy opoziční ODS.

Naprosto výstižně to již tehdy vystihl senátor ODS Kubera při následném projednávání zákona v senátu. Cituji: „Vážený pane předsedající, vážení páni ministři, já začnu paradoxně střetem zájmu, ač se vám bude zdát, že střet zájmu s tímto zákonem vůbec nijak nesouvisí. On s ním souvisí velmi. Jestli někdo chce vidět střet zájmu v krystalické podobě, v čisté podobě, v úplně jiné, než v té, o které my mluvíme, kde střílíme naprosto vedle, tak tady, když si ten zákon přečte, tak tam najde všechno, co potřebuje. Je to boj na život a na smrt. Je to velký byznys. A ti, kteří říkají, že vláda přijala špatný závazek – 8 % – přijala správný závazek z jejího hlediska. Ona věděla, že tak si zajistí přijetí tohoto zákona. (Vláda se v Bruselu zavázala k podpoře obnovitelných zdrojů – pozn. autora).

Rád jsem slyšel, jak svým vnukům a dětem zajišťujeme, že budou ročně platit o 1000 až 3000 Kč navíc za energii. To jim skutečně tímto zákonem zajišťujeme.

Je to typický příběh, kdy je zaobaleno do ekologických zájmů něco úplně jiného. Je to velmi tvrdý byznys. A bylo to vidět i na tom, jaké spory vedli dva ministři, každý za jiný resort, protože každý z nich hájil jiné zájmy.

Dát investorům jistotu. Já se ptám, proč některým investorům chceme dát jistotu? Investor nikdy nemá jistotu, protože může investovat špatně. A my tady jistým investorům chceme najednou dát jistotu. Proč jiní výrobci, jiní investoři takovou jistotu danou zákonem nemají? Já nemám nic proti malým vodním elektrárnám, proti větrníkům. Ať si vyrábí a zkusí na trhu svou energii prodat. Když se jim to zadaří, dobře. Ale jsem zásadně proti tomu, aby na vyčištění jednoho litru špinavé vody bylo spotřebováno pět litrů čisté pramenité vody. My budeme pěstovat obilí, abychom potom – jak už se objevilo v tisku – jsme ho potom pálili, protože jsme zjistili, že jeho výhřevnost je téměř stejná, jako výhřevnost hnědého uhlí. Pro mě je taková věc naprosto nepřijatelná a může ji kdokoliv zaobalovat, do čeho chce. Pokud jde o to, že bychom získali pracovní místa – ta bychom získali instalací dynam, kterými, kdyby nezaměstnaní točili a pravidelně by se střídali a vyráběli by elektřinu, bylo by to možná levnější, než dávat ke každé větrné elektrárně větrák, který s ní bude točit v době, kdy nefouká vítr.“

Tak a s kým jsou asi politicky svázáni majitelé solárních elektráren? Kde tenkrát nechali politici a poslanci ČSSD oči? Že by to netušili, co přijde? Že by neměli nějaké boční kanály jak se jim peníze z těch dotací budou následujících 20 let vracet zpět do vlastních kapes? Nenechte se vysmát. Majitele elektráren se už dohledat nepodaří. Ale náš největší novodobý tunel má oranžovou barvu.

Autor: Tomáš Flaška

3 Komentářů

 1. Erich
  25.6.2013 – 17 Tammuz 5773 v 14:24 — Odpovědět

  Je to ono?

  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=38530

  Za povšimnutí stojí postoj J.Mládka a M.Kalouska.

  Toto by mohl být další velký průšvih:

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Velka-parlamentni-loupez-ve-stinu-Ratha-Ctete-kdo-pro-ni-hlasoval-235090

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  25.6.2013 – 17 Tammuz 5773 v 16:18 — Odpovědět

  Ano, to je to “správné” hlasování. Ze zdrojů z oblasti energetiky vím, že paní Vitásková bude vydána jako obětní beránek a skuteční majitelé elektráren se nikdy nedohledají. Oni se totiž o žádné státní zakázky nikdy ucházet nebudou (už to ani nepotřebují) a tak zůstanou stále za zahraničními akciemi na doručitele. Ale když vidím u nás jednoho lokálního funkcionáře ČSSD jak střídá auta jak ponožky a momentálně používá Porsche (docela nový typ), tak je mi to jasné.

  0
  0
 3. 28.6.2013 – 20 Tammuz 5773 v 10:06 — Odpovědět

  Cena elektrického proudu se počítá podle zákona. Tvoří ji hned několik částí. Zjednodušeně jde o platbu za: silovou elektřinu (48%), distribuci (33%) a přenos (3%), systémové služby ČEPS (4%), platbu operátorovi trhu (0,2%) a příspěvek na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (12%). K částce se ještě připočítá DPH a ekologická daň.Cenu silové elektřiny určuje obchodník, zbylé části pak Energetický regulační úřad na základě podkladů od provozovatelů a legislativy.Příspěvkem na obnovitelné zdroje se plní závazek státu z roku 2005, že výroba touto cestou pokryje 13,5 procenta spotřeby. Kvůli nárůstu počtu výrobců a zvyšování výkonu zařízení se tato částka každý rok zvyšuje. Letos platili domácnosti 419 kč/MWh, příští rok to bude již 560.Vláda se sice tuto částku snaží snižovat, letos na zmírnění dopadů vydala 11,7 miliardy, v roce 2013 to ale bude o 2 miliardy méně. Zároveň zavedla u silnějších solárních elektráren speciální daň. I tak půjde příští rok na šetrné zdroje z rozpočtu až 44 miliard.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hrozí občanská válka mezi muslimy i v Evropě?

Další článek

Důchodový účet