Zdroj: Shekel

V terezínském Muzeu ghetta ode dneška probíhá výstava čtyř výtvarnic, jejichž životy ovlivnil Terezín.

Výstava je věnována památce transportu, který 16. října 1944 odvezl z Terezína do Osvětimi značnou část tehdejší židovské inteligence. Dvě z autorek výstavy žijí v Čechách, dvě v Izraeli.

Dalia Barkeyová se stejně jako Ivana Grimmová narodila v Litoměřicích těsně po válce. Pomáhala osvobozeným terezínským vězňům, zatímco Grimmová pomáhala novým obyvatelům Litoměřic. K výstavě se připojila i jejich kamarádka Yvone Livayová, která žije v Jeruzalémě. Její neteř se provdala do Litoměřic. Následná rodinná oslava v blízkosti Terezína byla pro Livayonovou hodně emotivní, jelikož její rodina nepřežila holokaust. Právě v Litoměřicích poprvé potkala Grimmovou a v roce 2001 tam měly společnou výstavu. S těmito ženami vystavuje i Denisa Grimmová-Abrhámová, která je dcerou Grimmové a jejíž babička zahynula po transportu z Terezína v Březince.

Všechny vystavovaleky sdílejí lásku k umění, každá jí však dává průchod jinou formou. Zatímco Barkeyová se věnuje hlavně batice na hedvábí, Livayová maluje, tvoří sochy, píše básně a věnuje se i klasickému zpěvu. Pro dnešní vernisáž složila báseň, kterou následně přednesla jak v hebrejštině, tak v češtině.

Jan Grimm, manžel Ivany Grimmové, k tvorbě své ženy uvádí, že jde především o lyrickou expresi, v níž jsou zážitky z jednotlivých objektů nebo krajiny. Jejich dcera Denisa, která je snachou herce Josefa Abrháma, se kromě výtvarné tvorby věnuje i filmové animaci.

Právě Josef Abrhám se ujal čtení životních příběhů autorek výstavy. “Ve svém díle vyjadřuje vztah k předcházející generaci a životu,” řekl Abrhám o díle své snachy. Podle něj autorky spojuje nejen přátelství, ale i společná touha po výtvarné tvorbě a umění. Herec také vzpomínal na svůj první zážitek s Terezínem, kde se v roce 1962 účastnil natáčení filmu podle Arnošta Lustiga Transport z ráje.

O vernisáž byl poměrně velký zájem, dorazilo kolem dvou stovek lidí. Během výstavy byly předvedeny i tři židovské tance v podání dívek z litoměřické základní školy. Klárovo smyčcové kvarteto se postaralo o hudební doprovod. Bohužel se však nekonala původně plánovaná beseda s Arnoštem Lustigem, který do Terezína nemohl dorazit.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. fenderbirds
    18.10.2010 – 10 Heshvan 5771 v 18:45 — Odpovědět

    nice article, keep the posts coming

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Podivná komunikace ČSOB se zákazníky

Další článek

Pařížský summit mezi zástupci Izraele a Palestinců bude posunut