Zdroj: caritasczech.org

Židovská koalice pro pomoc při katastrofách, která sdružuje čtrnáct samostatných židovských organizací, vyčlenila ze svého rozpočtu více než sto tisíc dolarů na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku.

Peníze poputují na účet jordánského Červeného půlměsíce,  organizace Světová židovská pomoc, Izraelská letecká pomoc a dalších.

Počet syrských uprchlíků v Jordánsku stoupá – na šest Jordánců tam dnes připadá jeden Syřan. Předpokládá se, že z boji sužované Sýrie už uprchlo 1,7 milionu lidí.

Světová banka poskytla Jordánsku na pomoc při řešení této humanitární katastrofy částku 150 milionů dolarů. Většina Syřanů, kteří utekli do Jordánska, nežije v uprchlických táborech. Odhaduje se, že až 70% z nich vzaly pod svou ochranu místní komunity.

Například v Mafraqu se počet obyvatel během několika měsíců více než zdvojnásobil. Infrastruktura je přetížena, spalovny nestíhají likvidovat odpad a ve školách se učí na směny. Konkurence Syřanů, ochotných pracovat za méně peněz, stlačila mzdy. Nájmy v některých lokalitách přitom vzrostly i třikrát. Zdražily i potraviny. Jordánská vláda se obává, že tato situace by snadno mohla vést k napětí mezi Jordánci a uprchlíky ze Sýrie.
Jordánsko však, podle vyjádření svého krále, přesto zatím nemá v úmyslu uzavírat hranice.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj:  guardian.co.uk; timesofisrael.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šamajim 2013

Další článek

Držitelé izraelských pasů nemohou cestovat letadly Saudi Arabian Airlines