Zdroj: jewishjournal.com

Osmadevadesátiletý Laszlo Csatary byl před svým zatčením v červenci 2012 označován jako “nejhledanější žijící nacistický zločinec”. 

Po válce uprchl do Kanady, která jej ale v roce 1997 zbavila občanství a donutila vrátit se do rodného Maďarska. Tam, na budapešťském předměstí, žil Csatary až do loňského roku, kdy jeho úkryt objevil Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala.
Csatary, krerému československý soud už v roce 1948 za válečné zločiny  uložil v nepřítomnosti absolutní trest, byl nyní obviněn z toho, že jako policista internačního tábora Kassa (na Slovensku) bil židy a zhruba dvanáct tisíc osob poslal na smrt do Auschwitzu a dalších táborů. Wiesenthalovo centrum odhaduje, že Csatary byl odpovědný za smrt necelých šestnácti tisíc lidí.

Laszlo Csatary jakoukoli vinu popíral až do své smrti, která jej dostihla v sobotu v budapešťské nemocnici. Soudu se nedožil.

Autor: redakce Shekel.cz
Zdroj: JTA, jpost

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Lapidotova žena (ešet Lapidot) ?

Další článek

Je ti teplo, děvenko?