Zdroj: Archiv

Jiří Padevět (narozen 20. července 1966) v Praze je ředitel nakladatelství Academia, autor dvou knih, třetí připravuje (bude se týkat masakru protektorátu od března do května 1945), je občasný čtenář Shekelu a zákazník Jewish E-Shopu. Mezi  jeho zájmy patří zase knihy, druhá světová válka  v Evropě, holocaust a surrealismus.

Vážený pane řediteli, v několika minulých dnech jste vydali v Academii knihu, jejíž jste i sám autorem: Průvodce protektorátní Prahou. O knize jsem si přečetl, že jsou v ní publikovány informace, které ještě nikdy nebyly zveřejněny. Na co se Vaši čtenáři mohou těšit? Jak je těžké takové data dohledávat po více jak půlstoletí?

Ta informace není úplně přesná, jedná se spíše o fotografie které ještě nebyly nikdy zveřejněny, nicméně čtenáři se jistě těšit mohou, protože kniha obsahuje obrovské množství informací (pozn. autora: knihu jsem dostal jako dárek a mohu potvrdit, že je obšírná), které zveřejněny sice byly, nebo jsou přístupné v archivech a v literatuře, ale nikdy nebyly takto přístupné pohromadě.

Můžeme se domluvit na spolupráci i ohledně této knihy a nabízet ji na našem přidruženém obchodu: JEWISH E-SHOP? Mohli bychom se domluvit, že pro první 3 výtisky u nás zakoupené, by byly s Vaším věnováním pro čtenáře Shekelu?

Ano, rád. 

Na Vašem Facebook profilu jsem se dozvěděl, že Vaše politické smyšlení je MONARCHIE. To se mi líbí! Jak to, ale ve Vašem poddání mám pochopit? Mohl byste to prosím rozvinout? A kdo by měl být králem?

Jedná se o přesvědčení, realita je trochu jiná. K volbám chodím, demokratické strany volím a mluvit dnes o českém králi je sice velmi příjemné, ale bohužel nereálné. Takže se jedná o směs nostalgie a obdivu ke státům, kde monarchie funguje a jejichž občané tak mají možnost vzhlížet k něčemu nebo někomu, kdo přesahuje běžný politický provoz.

A jak do toho Vaše zřízení zapadá EU a společná měna?

Považuji EU za velmi dobrý nápad včetně společné měny, nicméně současný stav EU a způsob fungování, mě naplňuje velkými obavami.

Blíží se nám volby a nikdy v novodobé historii, nebyla taková šance, aby se i menší strany dostal do sněmovny. Sdělíte nám, koho podpoříte? Či zda to bude strana z nějakého menšího politického spektra či historicky větší strana?

Rozhodně to bude historicky větší strana, protože bych se někdy rád dočkal, i když se asi nikdy nedočkám, stabilního politického systému dvou nebo tří politických stran jako je třeba v Německu nebo v Rakousku.

Co říkáte na nevyslovenou podporu Karla Gotta pro politickou stranu Ano?

Nic.

A co si myslíte o Kateřina Zemanová Gate?

Myslím si, že to není žádná kauza, a že v tomto případě by se celá věc měla řešit v rovině otec = dcera, nikoliv v rovině média = president. Domnívám se, že nejhůře se v celé kauze zachoval ten, kdo video zveřejnil.

A poslední otázka: Když jsme si poprvé chatovali o šábesu kolem půlnoci, napsal jste mi, že jste bezvěrec, ale já vím, že každý člověk v něco věří. V co věříte Vy? Prozradíte prosím?

Spíše než věřím doufám, že skutečně existuje něco, co nás přesahuje, nad čím je dobré se občas zamyslet a s čím je dobré i občas probrat svoje největší strachy, přání a touhy. Nevím, jestli to něco si mohu dovolit nazývat Bohem a nevím, jestli za ním mohu chodit do Chrámu. Pokud budu zcela upřímný, pro rozhovor se hodí stejně jako tak synagoga nebo kostel, ale i krásná místa v krajině.

PS: Pošlete nám fotku v tričku, které jste koupil na našem shopu? Jste spokojený s kvalitou a provedením – prosím zcela otevřeně?!

Jsem spokojený.

Děkuji za rozhovor.

Autor: David Fábry

1 Komentář

  1. Bronislav Ostřanský
    21.10.2013 – 17 Heshvan 5774 v 08:36 — Odpovědět

    Zdravím Vás pane řediteli a upřímně gratuluji k nové knize.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Fórum Židů, křesťanů a muslimů

Další článek

Kippa jen v soukromí