Zdroj: Arcciv

Světoznámý izraelský spisovatel Amos Oz koncem října, na pozvání Společnosti Franze Kafky, navštíví Prahu. Ve čtvrtek 24. října v 17 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice převezme Cenu Franze Kafky – symbolickou bronzovou sošku Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny. V předvečer slavnostního ceremoniálu, ve středu 23. října od 18 hodin v sídle Společnosti Franze Kafky, bude Amos Oz na literárním večeru číst úryvky z monumentální vzpomínkové prózy Příběh o lásce a tmě a hovořit o svém díle. Mimořádný literární večer je veřejnosti volně přístupný. (Přednes z českého překladu knihy a tlumočení z hebrejštiny zajištěno.)

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville a Daniela Hodrová. Amos Oz se stal, z rozhodnutí mezinárodní odborné poroty, v pořadí třináctým laureátem této prestižní ceny. Partnerem Společnosti Franze Kafky při pořádání Ceny F. K. je hlavní město Praha, koná se pravidelně pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky a primátora hlavního města Prahy. Jejím posláním je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora, alespoň dvě jeho knihy musí být přeloženy do českého jazyka.

Zdroj: Archiv

Amos Oz (nar. 1939 v Jeruzalémě) je jedním z nejčtenějších izraelských autorů současnosti, jehož díla se těší značné oblibě také u českých čtenářů. Rozsáhlé beletristické a publicistické dílo Amose Oze je přeloženo do více než tří desítek jazyků, sám autor je považován za jednoho z nejpřednějších izraelských spisovatelů a intelektuálů, je profesorem literatury na Ben Gurionově universitě v Beerševě. Po absolvování střední školy až do svých čtyřiceti let žil v kibucu, kde založil rodinu, v 50. letech sloužil v izraelské armádě, poté studoval filozofii a literaturu na Hebrejské universitě v Jeruzalémě. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, č. Země šakalů) a od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Česky vyšel nejdříve román v dopisech Černá skříňka (1993) a dále výběr z esejů a publicistiky Mír, láska a kompromis (1997), román Fima (1998), příběh pro dospívající čtenáře Panter ve sklepě (1999), dvě novely Až do smrti (2002), román Můj Michael (2005), eseje Jak vyléčit fanatika (2006) a monumentální vzpomínková próza Příběh o lásce a tmě (2009). Nejnovější knihu Amose Oze Scény z venkovského života, znepokojivý portrét izraelské venkovské komunity, v září vydalo nakladatelství Paseka.

POZVÁNKA v PDF

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: franzkafka-soc.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zelený teror opět zvítězil

Další článek

Tradiční židovská rodina a rozvodovost na pražské obci