Zdroj: idnes.cz

Já opravdu nechci, aby mi stát určoval kdeco. Já si chci svůj život řídit sám. Vím, že pro levicové politiky jsem pak parazit, jak už nám pan Mládek řekl, ale s tím mohu žít.

On se sice za ten výrok pan Mládek, ekonomický expert ČSSD, již mnohokrát omluvil, zlehčoval ho, ale ono je to jinak. Ne nadarmo se říká: Co na srdci, to na jazyku. Panu Mládkovi prostě nechtěně ujelo jenom to, co si všichni v Lidovém domě myslí. Jenom jim není (zatím) košer to říkat nahlas.

Naposledy vystoupil pan Mládek v Českém rozhlasu  dne 24. ledna v podvečer. Sdělil nám, že se domnívá, že tzv. paušál by u OSVČ (osob samostatně výdělečně činných)  měl klesnout ze 40 na 25%. Kupodivu tady s panem Mládkem souhlasím, byť jsem sám OSVČ. Samotnému je mi trapné, když každoročně vyplňuji daňové přiznání a tak vysoký paušál si odečítám.

Ale bohužel nám pan Mládek opět řekl něco ze svého socialistického repertoáru, kde se nezapře. Trnem v oku mu jsou minimální odvody OSVČ na sociální pojistné. Kupodivu přiznal, že ten systém já „zásluhový“, tedy že když tyto osoby odvádějí málo, tak později budou i málo mít, tedy velmi nízké důchody na úrovni almužny. To vše je pravda. Ale pozor, pan Mládek pokračoval: „Není v zájmu společnosti, ani těchto osob, aby ty důchody měly v budoucnu minimální.“ Proto chce dělat vše pro to, aby OSVČ přispívaly do systému více.

Já bych to otočil. Proč zase někoho do něčeho nutit? Přesně v levicovém uvažování. Co to udělat opačně? I všem zaměstnancům dát peníze na sociální odvody na ruku a nechat je, ať si sami rozhodnou, stejně jako OSVČ, zda si budou odvádět více a jednou mít vyšší důchod, či nikoliv. To by byla svobodná společnost a právo, ale i zodpovědnost, každého za své rozhodování.

Jenže, kde by se méně vybíralo a méně přerozdělovalo, tam by se i méně kradlo. Rozkrádání je systémová věc, tomu nezabrání žádný politik nebo Ištván. Jediným řešením, je když nebude co rozdělovat a tím pádem co rozkrádat. Čím bude větší stát (vyšší výběr daní a poplatků), tím víc bude příležitostí na boční přivýdělky. To vědí všichni v Lidovém domě. David Rath by mohl vyprávět.

A pro diskutéry píšu preventivně dopředu: jsem OSVČ a na sociální pojištění si platím dobrovolně více, než bych podle současné legislativy musel.

Autor: Tomáš Flaška

1 Komentář

  1. Natan
    27.1.2014 – 26 Shevat 5774 v 09:48 — Odpovědět

    Problém je, že vyšší platba soc. pojištění je dobrá pro současný státní rozpočet. Bohužel nezaručuje výplatu vyššího důchodu v budoucnu. Socialisti žijí, jako všichni politici, maximálně v horizontu do dalších voleb a po čas svého vládnutí chtějí mít vyšší přijmy státního rozpočtu, aby měli na své sliby. Nastavení fungování důchodového systému, tak aby byl funkční i za tímto horizontem není pravděpodobně slovně určitě)u žádné politické strany.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Strach z víry

Další článek

Vepřové hlavy v Římě