Zdroj: eju.org

Federace maďarských židovských komunit Mazsihisz má v úmyslu vyslat své členy, aby vlastními těly zabránili přívržencům strany Jobbik v pátečním setkání v bývalé synagoze. Jobbik je třetí nejvýznamnější maďarská politická strana, často označovaná jako ultrapravicová. V parlamentu má 43 sedadel z 386. Vůdce Jobbiku již dříve požádal vládu o seznam v Maďarsku žijících  osob “s židovskými předky, zvláště pak osob v parlamentu a ve vládě, které pro Maďarsko představují bezpečnostní riziko.”

Shromáždění v bývalé synagóze města Esztergom, jehož židovská komunita byla za války vyhlazena, má být součástí politické kampaně Jobbiku.

Prezident federace Mazsihiz  oznámil, že židovská komunita již požádala esztergomskou starostku, aby shromáždění zakázala. V případě, že k akci přesto dojde, plánuje prezident Mazsihizsu András Heizler použití fyzické síly.

Vláda se k situaci zatím nevyjádřila.

Několik židovských organizací také oznámilo svůj úmysl bojkotovat vládní vzpomínkové akce při příležitosti roku Památky holokaustu. Byl mezi nimi i Mazsihisz, jehož členové jsou rozhořčeni revizionistickými tendencemi současné vády.

Rovněž Židovské kulturní a turistické centrum a Nadace Frankelovy synagogy v Budapešti oznámily, že již nepřijmou žádné státní dotace na svůj provoz. Svůj postoj Nadace Frankelovy synagogy vysvětlila tím, že tímto krokem doufá přitáhnout pozornost k “pokusům vlády prezentovat  Horthyho (nacistickou) éru v pozitivním světle, zařazení spisovatelů neofašistické organizace Šípový kříž do státních učebních osnov” a k některým dalším projevům, podle Nadace neslučitelným s organizováním důstojného připomínání obětí masových vražd.

I když místní židovské organizace aktivitu vlády bojkotují, Evropský rabínský koncil nedávno oznámil svůj úmysl uspořádat ve spolupráci s maďarskou vládou v Budapešti konferenci.

“V posledních letech v Maďarsku zesilují hlasy antisemitské ideologie. Konference má podpořit židovskou komunitu a tu maďarskou většinu, která s obavami pozoruje tento negativní vývoj,” řekl ve svém prohlášení generální ředitel ERC rabín Menachem Margolin.

Zdroj: jpost.com

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Demokracie

Další článek

Interview avec Laurence Gavron