Zdroj: Shekel

Autor publikace Konečné řešení otázky cikánské Jiří Gaudin byl dnes odsouzen ke 14 měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Podle okresního soudu dílo podněcuje k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv a svobod. Autor knihy Gaudin byl do loňského roku členem zemské rady Národní strany. Kniha byla loni v dubnu pokřtěna 20 členy a příznivci Národní strany. Křest se uskutečnil v Letech na Písecku v místech, kde se nacházel za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Gaudinův obhájce si po rozsudku vzal pro svého klienta lhůtu na rozmyšlenou, aby zvážil, zda se bude odvolávat.

“Soud vycházel ze znaleckých posudků a ty práci obžalovaného poměrně jednoznačně hodnotily, že může podněcovat k rasové nenávisti,” uvedl předseda senátu píseckého okresního soudu Martin Král.

Znalci uvedli, že kniha Konečné řešení otázky cikánské obsahuje ideologicky zabarvený materiál, který měl propagovat Národní stranu. Dílo je také údajně společensky nebezpečné, jelikož otevřeně vykazuje znaky rasismu a antisemitismu. V díle je například obsažena myšlenka vystěhovat Romy do Indie.

Publikace svým názvem poukazuje na nacistický plán na vyvraždění evropských Židů. Minulý rok se stala oficiálním materiálem Národní strany. Podle Gaudina šlo o poctivou studii. “Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena,” řekl Gaudin. Autory utajil proto, že prý často píší o kontroverzních tématech a mohli by tak mít po odhalení problémy s další činností.

Krajně pravicová Národní strana vznikla v roce 2002. Vymezovala se proti Evropské unii či přistěhovalcům. Loni na podzim se rozpadla.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hrdinství Marisol Valles Garciové?

Další článek

Jsou pracující a pracující