Zdroj: Archiv

Mgr. Daniel Herman (* 28. dubna 1963 České Budějovice) je český politik laicizovaný katolický kněz, od ledna 2014 ministr kultury České republiky, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR za KDU-ČSL, v letech 2010 až 2013 ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a bývalý mluvčí České biskupské konference.

Jak se jako ministr kultury díváte na situaci v Činoherním divadle v Ústí? Má právo město měnit v průběhu hry pravidla? Je to běžné? Nebo se jim nelíbí kritika opozice zastupitelů?

Prozatímní vývoj situace kolem Činoherního studia v Ústí nad Labem pokládám za nešťastný. Mám silný pocit, že jde o nedostatek vzájemné komunikace a porozumění. Situace současně poukazuje na nedostatky legislativy v této oblasti, která by stanovila jasná pravidla financování kulturní scény.

A doplňující otázka: Může politik diktovat drobný na kulturu, když je sám zkorumpovaný a nechává si např. platit za schůzky luxusními kabelkami a hodinkami a kdyby jenom to, že pane Opencard?

Pokud se takto politik chová, zrazuje své poslání. Předpokladem úspěšného plnění veřejné služby v politice je osobní integrita a slušnost.

Pane Hermane, musel jsem Vy-Wikipediovat co znamená laicizovaný, abych pochopil, že se mi to nelíbí, vůbec ten výraz, neznamená to snad, že Vaše duchovní cesta nebyla správná? Proč jste ji zradil?

Laicizace je kanonickoprávní proces, kterým je duchovní vyňat z duchovenského stavu. Určitě se nejedná o žádnou zradu, ale o korektní řešení v souladu s církevním právem. Moje rozhodnutí stát se knězem bylo hodně ovlivněno předlistopadovými politickými poměry, kdy jsem chtěl ukázat, že nesouhlasím s komunistickým režimem. Když komunistický režim padl, otevřely se nové možnosti působení v civilní sféře. Kněžské služby si vážím, proto jsem se rozhodl svoji osobní situaci řešit v souladu s církevními předpisy a svým svědomím.

Jak se stane člověk politikem? Musí do politiky dozrát?

Určitě, lidská zralost je důležitým aspektem jakékoli vedoucí pozice, včetně služby politika.

Kdybych s Vámi souhlasil, že Ježíš byl Boží Syn, byl by Boží Syn i Mojžíš? Nebyl by pak Boží Syn i Buddha nebo třeba Mohamed?? Uměl byste ve svém nitru souhlasit i se mnou?

V Bibli stojí, že všichni jsme dětmi Božími.

V jakého věříte Boha?

Věřím v Boha, který je původcem vesmíru i života.

Autor: David Fábry

Zdroj perexu: Wikipedia.org

 

5 Komentářů

 1. woodoo
  27.2.2014 – 27 Adar A 5774 v 17:55 — Odpovědět

  Dětmi to ano, potažmo syny i dcerami, ale i syny ve smyslu NZ? “O)

  0
  0
 2. 27.2.2014 – 27 Adar A 5774 v 18:48 — Odpovědět

  @woodoo: NZ – Nový Zéland?

  0
  0
 3. woodoo
  27.2.2014 – 27 Adar A 5774 v 18:51 — Odpovědět

  Ad 2) Asi tak nějak. “O)

  0
  0
 4. 27.2.2014 – 27 Adar A 5774 v 18:53 — Odpovědět

  @A proč ten otazník? Děti NZ nejsou Božími dětmi?

  Co ta cesta do Prahy? Už jste zdravý? Raději bych od Vás odpověď do mailu nebo i sem..Ale schůzce se nebráním!

  0
  0
 5. woodoo
  27.2.2014 – 27 Adar A 5774 v 18:56 — Odpovědět

  Dám do e-mailu.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

UKRAJINA ŽIDŮM NEPOMŮŽE, ŠARANSKY ANO

Další článek

Plán evakuace pro ukrajinské židy