Zdroj: standwithus.com

Dnes uplyne přesně 40 let od hrozivého palestinského teroristického útoku v severoizraelském Ma’alotu, při němž zahynulo 31 Izraelců, většinou dětí.

Minulý týden jsme si na Jom ha-zikaron připomínali nejenom padlé izraelské vojáky, ale rovněž všechny ty, kteří se v Izraeli stali oběťmi terorismu. Patří mezi ně i více než tři desítky Izraelců – převážně Židů, ale i dvě Arabky, kteří byli zavražděni v květnu 1974 ve městě Ma’alot a okolí. To se nachází na severu země, zhruba deset kilometrů od hranic s Libanonem.

Útok provedli tři příslušníci Demokratické fronty pro osvobození Palestiny (DFOP), krajně levicové marxisticko-leninistické palestinské skupiny vzniklé na přelomu 60. a 70. let 20. století. Izraelsko-libanonskou hranici se jim podařilo překročit v přírodní rezervaci u mošavu Zar’it v noci 13. května. U sebe měli útočné pušky AK-47, ruční granáty, plastickou trhavinu československé výroby, a oblečeni byli do uniforem izraelské armády. Cestou do Ma’alotu zahájili palbu na projíždějící dodávku, která vezla domů židovské a arabské zaměstnance, a dva z nich zabili a dva zranili. Přímo v Ma’alotu zaklepali na dveře několika domů a jejich obyvatelům hebrejsky řekli, že jsou policisté hledající teroristy. Otevřel jim Josef Kohen, kterého vytáhli z domu a ihned zastřelili. Stejný osud potkal jeho těhotnou manželku a čtyřletého syna. Kritická zranění utrpěla Kohenova šestiletá dcera, a jako jediný z potomků přežil šestnáctiměsíční hluchoněmý syn, kterého jeho matka krátce předtím schovala pod postel.

Od Kohenových se trojice palestinských teroristů vydala k místní základní škole Netiv Me’ir. Cestou zastřelili kolemjdoucího zdravotníka. Ve škole, kam dorazili 15. května ve 4.00, nocovala skupina 102 žáků ve věku od 14 do 16 let, kteří přijeli na školní výlet z náboženské školy v Safedu. Několika z nich se po palestinském útoku podařilo uprchnout oknem, ale 85 dětí teroristé zajali jako rukojmí a rozmístili kolem nich výbušniny. Ráno pak sdělili své požadavky: propuštění 23 Arabů a 3 dalších osob vězněných z důvodu terorismu v izraelských věznicích. Izraelská vláda na svém mimořádném zasedání svolila s vyjednávání s teroristy, zároveň však nařídila přípravu záchranné operace.

V 17.25 izraelského času obdržela speciální jednotka Sajeret Matkal rozkaz od náčelníka Generálního štábu Mottiho Gura k zahájení záchranné operace. Do budovy školy vnikly tři útočné týmy a zapojeni byli též ostřelovači. Naplánovaná simultánní operace však neprobíhala tak hladce, a než se podařilo všechny útočníky zlikvidovat, postříleli nebo granáty zabili velké množství rukojmí. Dohromady přišlo o život 22 žáků a dalších 50 bylo zraněno. Děti byly pohřbeny ve svém domovském městě Safed.

Den po útoku podniklo izraelské letectvo odvetný útok a vybombardovalo velitelství a výcvikové tábory DFOP a další palestinské teroristické skupiny, známé jako Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP), v Libanonu. Podle britského deníku BBC bylo též zasaženo několik palestinských uprchlických táborů, což vedlo k 27 obětem a 138 zraněným. V Izraeli byla ustanovena zvláštní vyšetřovací komise, která měla vyšetřit okolnosti masakru v Ma’alotu a vysoký počet obětí mezi rukojmími. Ta odhalila několik pochybení jak ze strany vlády, tak na straně bezpečnostních složek. Jednou z reakcí na tuto událost bylo ustanovení speciální policejní protiteroristické jednotky Jamam, mezi jejíž úkoly patří mj. záchrana rukojmích na území Izraele.

Autor: Ladislav Faigl

2 Komentářů

 1. Refael
  16.5.2014 – 16 Iyyar 5774 v 02:22 — Odpovědět

  Čest památce obětí ! ! !

  0
  0
 2. Karel79
  20.5.2014 – 20 Iyyar 5774 v 05:55 — Odpovědět

  Pan Bronislav Ostřanský by měl výše uvedený článek okomentovat a umravnit autora, který jistě štve proti mírumilovným muslimům.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pozvánky - Orientální ústav AV

Další článek

Jidášův polibek