Zdroj: Shekel

Snaha nakrmit státní rozpočet bohužel udělala přesný opak. Mnozí ekonomové varovali, mnozí politici toto varování ignorovali.

Cesta do pekel většinou začíná dobrým úmyslem. Tady jsme naštěstí do pekla nedošli, pouze do další díry ve státním rozpočtu.

Posledním příkladem je výběr spotřební daně z pohonných hmot. Její zvýšení asi před rokem o přibližně jednu korunu zvedlo ceny pohonných hmot nad úroveň v okolních zemích. A světe div se, profesionální řidiči, hlavně kamionů, začali tankovat v zahraničí. Spotřeba pohonných hmot u nás dramaticky klesla a to dokonce o tolik, že celkový výběr spotřební daně za tuto položku je nižší, než před jejím zvýšením. Odborníci měli prostě zase jednou pravdu, když toto předpovídali. Politici mají ale svou hlavu.

Nejhorší je, že není cesty zpět. Analýzy odborníků totiž říkají, že nestačí vrátit spotřební daň na původní hodnotu, tedy snížit cenu pohonných hmot zhruba o korunu. Aby se chování řidičů změnilo a začali tankovat u nás, musela by spotřební daň klesnout o dvě až dvě a půl koruny na litr. K tomu se samozřejmě žádný politik neodhodlá. Na politickém nebi ani není strana, která by toto měla v programu. Pravice v lepším případě hovoří o zachování daňové zátěže a v horším o zvyšování nepřímých daní, tedy mimo jiné právě spotřební. A o levicové daňové politice snad ani psát nebudu, právě jsem snídal.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Politická sebevražda

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč jsem proti školnému?

Další článek

Izrael oznámil za Haguovy návštěvy pozastavení dialogu s Británií