Zdroj: Archiv

Izrael pozastavil rozhovory s Británií ohledně bezpečnostních a obranných otázek.

Izraelsko-britský strategický dialog byl veden dva roky a nyní ho Izrael přerušil. Vedl ho k tomu kontroverzní britský zákon, díky němuž je možno vydat zatykač na osoby podezřelé ze spáchání válečných zločinů proti lidskosti. Toho využívají zejména Palestinci a jejich příznivci, kteří žalují Izraelce za válečné zločiny. Zatčení tak hrozilo několika izraelským politikům, kteří kvůli tomu zrušili svou cestu do Británie.

Informaci o pozastevení rozhovorů přineslo izraelské ministerstvo zahraničí v den příjezdu britského ministra zahraničí Williama Hagueho do Izraele.

Na souvislost mezi zprávou o pozastavení rozhovorů a příjezdem britského ministra zahraničí poukázala stanice BBC. Britská vláda již dříve naznačila, že chce zákon ohrožující cesty izraelských politiků do Británie změnit. Izraelské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že tento zákon bude hlavním předmětem Haguových jednání v Izraeli.

V minulosti zákon v podstatě zrušil cestu izraelské ministryně zahraničí Cipi Livniové do Británie. Na tu vydal londýnský soud zatykač kvůli její spoluúčasti na rozhodování o ofenzivě proti Gaze. Izrael chtěl touto vojenskou akcí na přelomu let 2008 a 2009 zastavit palestinskou raketovou palbu na své území. Livniová tehy návštěvu zrušila a zatykač byl posléze odvolán.

Plánovanou návštěvu Británie nedávno zrušil také izraelský vicepremiér Dan Meridor. Tomu horzilo zatčení kvůli květnovému zásahu Izraele proti flotile plující do Gazy, při kterém bylo zabito devět aktivistů.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Daňové škody jsou nenapravitelné

Další článek

Ministr Ulrich Maurer zpět ve Švýcarsku