Zdroj: Shekel

Blíží se nám komunální volby a nastává čas sestavování kandidátek. Zasvěcení říkají, že kandidovat může buď totální neznalec, zoufalec, nebo sebevrah.

A tak si říkám, že se máme na co těšit, co se týče výběru. Společenská poptávka po boji proti korupci vyústila v několik demonstrativních zatčení a obvinění místních starostů a vícestarostů. Po pár měsících se sice často ukázalo, že obvinění bylo nepodložené, ale ztracené nervy, čas na advokáty, pokles společenské prestiže, to už nikdo nenahradí. On se dokonce ani nikdo neomluví.

Celá ta maškaráda vede k tomu, že zastupitelstva se bojí o čemkoliv rozhodovat. Nikdo totiž neví, kterému policistovi či státnímu zástupci za dva roky kdo co nakuká a celá mašinérie se rozjede znova. A tak mají obce a města za poslední rok celkový přebytek hospodaření několik desítek miliard. Že by tak dobře  hospodařily, nebo šetřily? Ani náhodou. Neinvestuje se, každý má strach o něčem rozhodnout.

Už se našla zastupitelstva, která na to jdou od lesa. Hlasování je tajné. A aby nebylo v budoucnu možno obvinit zastupitelstvo celé, tak je tam vždy jeden hlas, který se zdrží hlasování. Bohužel ale pak už jako voliči nemáme vůbec ponětí o tom, jak kdo hlasoval a jak kdo hájí naše zájmy. Ale i u tohoto typu hlasování bych chtěl váženým zastupitelům vzkázat, že se mohou šeredně mýlit. Když se policejní mašinérie rozhodne, že to odhlasovali špatně, bude si brát jednoho po druhém na výslech, tu padne nějaká výhrůžka, onde zase nabídka a to by v tom byl čert, aby někdo nepovolil a neřekl, jak se dohodli, když mu za to bude slíbena beztrestnost.

Chtěli jsme to, máme to. Je to náběh na sociální stát. Nikdo ze zastupitelů nebude vědět, zda není nějaké podezření a nebude mu odposloucháván telefon. Podezření se sice třeba nepotvrdí, ale únik odposlechu do médií už nikdo nevyloučí. Naopak, děja se tak více než často.

A za těchto okolností chtít kandidovat do obecního zastupitelstva? To musí být opravdu masochista. A pokud chce ještě něco udělat pro společnost, která si toto vlastně nepřímo vyžádala, tak to je možná už případ na odbornou lékařskou pomoc.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Denní zprávy 16. 7. 2014

Další článek

Denní zprávy 18. 7. 2014