Zdroj: e-ducation.net

Často se říká, že při posuzování konfliktů už nelze aplikovat morálku, protože každá ze zúčastněných stran má svou část pravdy. Izraelský útok na militanty v Gaze je však opačným příkladem.

Málokdy se stává, aby byl nějaký konflikt ve světě z morálního hlediska tak jednoznačný, jako je nynější operace Izraelců v Gaze.

Žádný stát by přece nemohl jen tak sedět s rukama v klíně, kdyby na něj pořád vzduchem mířily rakety, navíc vypálené nikoli cíleně na jeho vojenské zařízení, ale nazdařbůh naměsta. Nebo kdyby tajnými podzemními chodbami pronikali na jeho území militanti s cílem unášet a vraždit.

Nikdo nemůže popírat ani skutečnost, že Izraelci včas telefonicky varují obyvateledomůa ulic v Gaze, na které se chystají zaútočit, se sdělením, aby se včas vzdálili do bezpečí. A každý, kdo se trochu zajímá o moderní dějiny válek ve Svaté zemi, dobře ví, že Izraelci by rádi výměnou za uznání své státnosti konečně uzavřeli trvalý sousedský mír, pokud by byl opravdu vážně míněný.

Naopak to je radikální hnutí Hamas, které má ve své chartě napsáno, že jeho cílem je zničení Státu Izrael. A které před pár dny, abychom se vrátili do nynější reality, odmítlo Egyptem navržené příměří. My více milujeme smrt než Židé život, zní známé výmluvné heslo, které si tito militanti píšou na černé kukly, v nichž se pak rádi nechávají fotografovat.

Přesto se část světa zase kloní k názoru, že je v tomhle střetu Izrael agresorem a Palestinci oběťmi. Roli tu hraje všelicos, od skrytého antisemitismu až nakonec třeba i po soucit, jakkoli neinformovaný a povrchní, s těmi, kteří s vyděšeným výrazem ve tváři prchají ulicemi, na jejichž druhém konci se už vynořují zlověstně skřípající siluety izraelských obrněnců.

Zmatení pojmů

Na univerzitách v Evropě i USA je populární názor šířený před lety slavným americkým akademikem Edwardem Saidem, že Izraelci vlastně dělají totéž, co bělošské koloniální mocnosti v minulých stoletích.

Stlačují lidi jako dobytek do neprodyšně uzavřených území, což je příklad Gazy, nebo jim území pomalu ukrajují stavbou osad, čehož ukázkou je zase situace na Západním břehu Jordánu.

Marný je opačný názor, že takhle vytrhávat jednotlivé, byť tragické obrázky z kontextu, jehož jádrem je trvalé existenční ohrožení židovského státu, přece nelze.

Postup Belgie v Kongu v 19. století, což je řekněme nejkřiklavější příklad rasistického, na drancování koncipovaného kolonialismu, se liší v tom nejpodstatnějším. Belgii nic bytostně neohrožovalo, aby semuselachopit takových odporných metod. Ale Izrael ano, a přesto přistupuje ve svých válkách k civilistům neskonale šetrněji, se snahou umožnit jim záchranu před nejhorším.

Četná univerzitní bádání ohledně údajné podobnosti izraelského postupu sevropskýmkolonialismem zkrátka jen přispívají ke zmatení pojmů, nebo, chcete-li, i k morální korupci na této planetě. Tu poznáte, když někdo začne hájit zlo, tedy Hamas, a nahlížet na něj se sympatiemi.

Uznat pravdu je samozřejmě těžké.

Zvlášť když se na vás valí záběry palestinského zoufalství. Jenže na miskách morálních vah to je všechno zkrátka nejen vyváženo, ale převáženo zločinností Hamasu. Jakož i imperativem o zachování židovského státu, jehož založení patří mezi nejvýraznějšíúspěchyzápadní civilizace ve snaze o nápravu historických, v tomto případě dokonce dvoutisíciletých křivd.

A vtip je v tom, že celá tahle monumentální věc nakonec závisí i na věcech, jako je zpráva, že se teď militanti z Hamasu zmocnili jednoho izraelského vojáka či jeho ostatků. Potvrdí-li se to, Hamas v podstatě zvítězí. Možná dlouho nebudou jeho členové schopni kopat další tunely nebo vystřelit raketu, jak budou zdecimovaní.

Ale s takovým kapitálem ve svých rukou budou mít na to, aby při jednáních s vládou Benjamina Netanjahua či jeho nástupců vyhandlovali propuštění třeba až stovek fanatiků, často ohavných vrahů, kteří se pak z pomstychtivosti zase začnou aktivně podílet na budování raket, kopání tunelů a spřádání snů o vraždění.

Odtud morální krystaličnost celé věci.

Zaslouží si sympatie ten, kdo více než život pořád dokola miluje jen smrt? Nezaslouží.

Zdroj: idnes.cz

25 Komentářů

 1. Refael
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 01:46 — Odpovědět

  K tomu není co dodat.

  0
  0
 2. Karel79
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 09:21 — Odpovědět

  Pane Rafaeli, nebojte se, počkejte chvíli, pan Erich vše uvede na pravou míru.

  0
  0
 3. dada
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 09:33 — Odpovědět

  ad 2. jestli, tak dobře udělá.

  0
  0
 4. Erich
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 09:35 — Odpovědět

  Na stránkách Šabaku lze dohledat přesná graficky ztvárněná data, ze kterých si lze udělat určitou představu o účinnosti palestinských útoků:

  http://www.shabak.gov.il/English/EnTerrorData/Reports/Pages/2013AnnualSummary.aspx

  A protože článek apeluje na morální imperativy tak připomenu jeden komentář z roku 1933, který vlastně předznamenal kořeny dnešních událostí:

  Arlozorovým cílem bylo vytvoření židovské většiny, které by bylo dosaženo revoluční akcí. Tuto myšlenku vyjádřil i v dopise adresovaném svému příteli Weizmannovi:

  „ Sionismus se nemůže v daných podmínkách změnit v realitu bez přechodného období organizované revoluční vlády židovské menšiny. Neexistuje cesta, aby se k židovské většině nebo dokonce jen k rovnováze mezi oběma rasami (nebo třeba k dohodě dostačující k poskytnutí základny pro kulturní centrum) dospělo systematickou imigrací a kolonizací bez období nacionalistické menšinové vlády, která by uzurpovala státní mašinerii, správu a vojenskou moc, aby se předešlo nebezpečí, že budeme smeteni početní převahou a povstáním (čemuž bychom nemohli čelit, kdybychom neměli k dispozici stání mašinerii a vojenskou sílu).

  0
  0
 5. Erich
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 09:43 — Odpovědět

  Ad 2. Karle79 Irena Kalhousová teď v jednom článku píše toto:

  Podle teorie “kdo se má dobře, neválčí” ano. Izraelci ale po stažení osadníků z Gazy v roce 2005 nechali vybudovanou infrastrukturu, kterou Palestinci zničili.

  Nevíš co tím mohla myslet? Já na to dost často narážím v debatách a zdá se mi, že se to používá jako dosti silný argument který má dokazovat pošahanost Palestinců.

  0
  0
 6. Karel79
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 12:46 — Odpovědět

  Erichu, netuším pohnutky Ireny Kalhousové, ale mám názor na zničenou infrastrukturu v oblastech vyklizených Izraelem. Podobné přístupy k hodnotám a recionalitu v jednání si můžeme v našich krajích demonstrovat třeba v Chánově nebo v košickém Luníku.

  0
  0
 7. Elina
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 12:49 — Odpovědět

  Autore, díky za skvělý článek! Souhlas s každým slovem vůbec a s poslední větou zvlášť. A mimochodem – jsem toho názoru, že z hlediska vyššího principu mravního není vždy skutečným vrahem ten, kdo vydal letadlům a tankům povel k útoku, ale je jím ten, kdo systematicky vytváří takové podmínky, aby ten povel prostě musel být dán, i přes počáteční zdrženlivost. Zvlášť to platí v případě, kdy jeden malý národ už desetiletí dává najevo, že svou zem a své lidi bránit chce, umí a bude, přestože postoj valné části světa k němu by se dal vyjádřit nejlépe citátem Karla Čapka: “To je jeho vina. nemusel se bránit a byl pokoj.”
  S pozdravem, s úctou a přáním krásného dne Elina

  0
  0
 8. Erich
  24.7.2014 – 26 Tammuz 5774 v 15:52 — Odpovědět

  Ad6. A jaký je ten názor smím-li se zeptat? Jakou to má souvislost s Chánovem. Nechápu a proto se ptám.

  0
  0
 9. dada
  25.7.2014 – 27 Tammuz 5774 v 09:05 — Odpovědět

  Podle mě je jedna věc jakési “morální právo” a druhá to, k čemu dané kroky můžou vést, a tady mám pochybnosti… no snad mi to někdo vysvětlí. Nedovedu si totiž představit lepší způsob jak získat fanatický všehoschopný lidský potenciál, než právě takový způsob likvidace teroristů za cenu mnohonásobného počtu nevinných obětí. Teroristé sami mají tedy na rukou mnohem míň nevinné krve než ti, co proti nim bojují (přes všechnu údajnou šetrnost)? Při vysvobozování od teroristů zahyne podstatně víc nevinných lidí, než kolik jich jsou schopní sami tito nebezpeční teroristé zlikvidovat?
  Jaké pak mají “morální právo” ti lidé, kteří nemají s terorismem nic společného, stali se neprávem obětmi protiteroristického boje? Jedni je nutí setrvat kde jsou (ani nevím, zda je vůbec reálné pro všechny civilisty někam zmizet, dost o tom pochybuju), druzí to do nich přímo perou, co tito lidi, jak se pak asi chopí svého “morálního práva”? Nebo oni snad žádné nemají, to jde kvůli vyšším cílům stranou?

  Myslela jsem, že se vždy dělá vše pro to, aby rukojmí byla osvobozena – nestřílí se do nich s odůvodněním, že za to můžou ti teroristé (že se tito nevinní stali rukojmím, proto je veškerá vina na nich), nevyvozuje se, že je legální (dokonce snad morální) je zabít. Pokud má protiteroristická operace skutečně výsledky 80% civilistů proti zbytku skutečných teroristů, pak je (i vzhledem k počtu obětí, podílu dětí) výsledek dost tristní, ne? Pokud tedy nepřijmeme tu tezi, že jde o malé hady a je třeba je eliminovat, takže žádná škoda.

  Já osobně bych tipovala, že prožít pár dní pod takovou “protiteroristickou obrannou akcí” je skoro něco jako iniciační obřad rodících se teroristů. Nedovedu si představit, co víc by je mohlo přesvědčit a namotivovat dát se na takovou sebevražednou dráhu. A mám obavy, že snazší je dodat zničený palebný materiál, než získat takto odhodlané bojovníky. Nepěstuje si spíš Izrael svými protiteroristickými zásahy teroristy, neporostou jak houby po dešti?

  0
  0
 10. Erich
  25.7.2014 – 27 Tammuz 5774 v 10:17 — Odpovědět

  Dado Vy začínáte pochybovat a přitom je vše zcela jasné, hlavně s těmi morálními imperativy. Podívejte se například zde:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/161673-v-gaze-zmizely-tuny-izraelskych-bomb-asi-je-vzal-hamas.html

  To se nasype do obory několik set tun munice, tvrdí se a je to zdokladováno existencí letáčků, SMsek a scénkami ” Taťko někdo klepe na střechu, mamko utíkéj pro sousedovic děcka!” že je určena jenom a jenom k rukám Hamásu, a tedy v okamžiku, kdy si ji nepoškozenou převezme jej ústy Petera Lernera musíte obvinit z krádeže. Taková nevybuchlá 500 by přeci mohla někomu ublížit. Tak jsem totiž pochopil, co je to ten moorální imperativ.

  0
  0
 11. dada
  25.7.2014 – 27 Tammuz 5774 v 11:40 — Odpovědět

  Erichu, a je to snad nějaká strategie – čím víc tam bude smyslů zbavených radikálů, tím lepší záminka srovnat to tam se zemí (tak proč si je nepěstovat), nebo co myslíte?

  Je v tom nějaká taktika, nebo čistě jen projev toho, co na srdci?

  0
  0
 12. Erich
  25.7.2014 – 27 Tammuz 5774 v 12:54 — Odpovědět

  Ad11. Částečnou odpověď naleznete u Victora Ostrovského

  http://www.ulozto.cz/x1ua5xi/lsti-a-klamem-hoy-ostrovsky-pdf

  strana 145, čtvrtý a pátý odstavec shora a dále.

  V pondělí večer jsem shlédnul opravdu povedený francouzský komponovaný dokument o Velké válce. Nic, naprosto nic se nezměnilo.

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10533529001-velka-valka-1914-1918/213382556520001

  0
  0
 13. woodoo
  25.7.2014 – 27 Tammuz 5774 v 18:05 — Odpovědět

  Přidám také zajímavý odkaz:

  http://olser.cz/845/zradil-viktor-ostrovsky-mossad-nebo-se-stal-jeho-dvojitym-agentem/

  “O)

  0
  0
 14. Erich
  26.7.2014 – 28 Tammuz 5774 v 08:55 — Odpovědět

  Woodoo snad má být vyhlášeno příměří :

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/343308-v-pasmu-gazy-zacalo-platit-12hodinove-humanitarni-primeri.html

  ale já nerozumím jednomu. Cose se stane, až během tohoto příměří, izraelští vojáci kteří mezitím budou pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a vpádům do Izraele narazí na personál Hamásu? Dodrží Izraelci příměří a nechají hamásníky odejít jako ve hře na schovávanou?

  Tady se dopředu vytváří prostor pro narušení křehkého příměří.

  0
  0
 15. dada
  26.7.2014 – 28 Tammuz 5774 v 09:10 — Odpovědět

  Erichu, díky moc za odkazy, film jsem si včera pustila, dost dobrý… a tu knížku si přečtu celou, je to zajímavé…
  Tak to tedy má nějakou logiku, i když… ty perspektivy.

  No příměří údajně už tři hodiny úspěšně trvá :-).

  0
  0
 16. dada
  26.7.2014 – 28 Tammuz 5774 v 09:21 — Odpovědět

  Jinak i ta Madelaine se docela dobře četla, jen mě při tom napadalo, jestli zrovna ona není ideální typ na roli “užitečného idiota”, právě proto, že to není takový prkenný paňác, nesympatická snaživka, jak tam ty dvě kačeny… jestli tady to umírněné rebelství v mezích zákona loajality vlastně není slušivější a davům přijatelnější (skousnutelnější, co pak žvaní)…
  No svůj přístup ke Kosovu myslím teď jen zpečetila, jak hodnotila Ukrajinu… asi to nedělá naschvál, ale je to děsivé.

  0
  0
 17. Erich
  27.7.2014 – 29 Tammuz 5774 v 09:27 — Odpovědět

  Včera při sledování TV jsem se zděsil a připoměl si ve zkratce další z hesel posledních dní, tentokrát ve spojitosti s Ukrajinou – “energetická nezávislost Evropy na Rusku, dovoz plynu z USA, frakování na Ukrajině přes odpor jejich obyvatel, Biden mladší” A já opět pochybuji – že by tedy u mne došlo k dalšímu zmatení pojmů?

  Dokument o těžbě plynu frakováním – toto se nám zatím???? vyhnulo???

  http://play.iprima.cz/rozstepena-zeme-frakovani

  http://itar-tass.com/mezhdunarodnaya-panorama/1342482

  0
  0
 18. dada
  29.7.2014 – 2 Av 5774 v 12:07 — Odpovědět

  Erichu, to chce klid, nemusíte se ničeho děsit.
  Vše je v nejlepším pořádku, jen Vám by mohlo zaskočit tučné propagandistické sousto.

  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/syn-obamova-zastupce-zacal-na-ukrajine-byznys-s-plynem_306966.html#.U9d-keN_vIc

  0
  0
 19. Erich
  29.7.2014 – 2 Av 5774 v 17:33 — Odpovědět

  Oni už teď devastují Kanadu a USA, ale na Ukrajině to bude stokrát horší. Tam se bude těžit bez zábran. Je zajímavé, že našim novinářům nestojíme za přiblížení dnes již známých dopadů téhle srandy na životní prostředí.

  Dado sledujete co se děje? Já se kdysi dokázal podívat na fotografie izraelských vojáků zlynčovaných palestinským davem. Ten dav rozdrážděný krví vlastních obětí byl ochoten roztrhat i vlastní policajty, pokud by ty dva kluky bránili. A toto bylo označeno za zvěrské lidmi, kterým je dnes té cizí krve málo, doslova z ní šílí.

  0
  0
 20. dada
  30.7.2014 – 3 Av 5774 v 11:22 — Odpovědět

  Erichu, tam se připravuje půda pro takové fanatiky, škoda slov…
  http://www.blisty.cz/art/74100.html
  Já, na rozdíl od Achaba, nevěřím na žádnou karmu. Vím, že jsou nešťastné souvislosti, které způsobí, že trpí nevinní (a nemusí to být žádná vina jejich předků). V co ale věřím (stejně jako on) jsou ty spravedlivé váhy až tam nahoře, bez ohledu, co tady kdo plácá. A tak trochu očekávám, že Pán Bůh tam při tom “soudu” bude mít svoje pomocníky, kteří možná ani nebudou muset říct jediné slovo, stačí, že se podívají. Možná to budou mnozí z těch, které tady považujeme za ty nejhorší chudáky. Včetně těch (pro někoho karmou) postižených a zabitých dětí. Třeba v sobě nesou čest, o které zatím nemáme ani ponětí.
  Vás kdysi zajímalo, jak se na svět dívá matka postiženého dítěte. Na takový bratrovražedný boj se můžu dívat jen hodně nevěřícně, nechápavě. Kolik trápení, bolesti, neustálého úsilí obnáší soužití s někým, kdo nemluví, neumí vyjádřit, co ho trápí, nemá schopnosti se zorientovat… a tady tolik zbytečného zla jen proto, že si lidé prostě naslouchat nechtějí, obtěžuje je to… nezajímá je, co ti na druhé straně.

  I vzhledem k rozložení sil mi to zatím připadá jak v rodině s nechtěným děckem, přivdala se macecha, se kterou si to děcko od začátku nepadlo do oka. To je od začátku ve vzdoru a ona mu to dává patřičně sežrat. Jenže se dá počítat s tím, že jednou může vyrůst, a všechno zaseté se v něm mnohonásobně zúročí. Problémová situace, žádný svatoušek, ale přístup: ty spratku, dostaneš takový výprask, že na něj do smrti nezapomeneš, podle mě pro fungování takové komplikované rodinky nic dobrého přinést nemůže.
  Ale jistě, někteří se můžou radovat, že spratek dostal po právu na prdel.

  0
  0
 21. dada
  30.7.2014 – 3 Av 5774 v 14:06 — Odpovědět

  Jinak včera říkala kamoška, že v práci mají Ukrajinku, tak jsme se ptaly na její názor na situaci tam – a prý o tom vůbec není schopná mluvit, jen jí tečou slzy, bratr žije někde v té luhanské oblasti, lépe řečeno přežívá ve sklepě…
  tak asi tak.
  Po těch lidech tam neštěkne pes, tak nějaká kontaminace z těžby břidlicového plynu – koho to zajímá?

  0
  0
 22. Erich
  30.7.2014 – 3 Av 5774 v 18:25 — Odpovědět

  To se už ani nedá komentovat, dneska jsem se díval na ten Luhansk.

  a tohle je jen jeden z mnoha příběhů:

  Jurij vytrhává rozbité střepy z oken a pak buší pěstmi do zdi. Chová v náručí mrtvé tělo své bývalé manželky, Iry. Má rozmazanou její krev po své tváři. Vedle ní leží mrtvá mladá Iřina sestra. Na dvoře leží mrtvoly jejich rodičů vedle dětských houpaček. “Já ty ukrajinské svině podřežu,” říká Jurij.

  Jeho rodina, která žila v městě Petrovskij, 15 kilometrů od centra Doněcku, se stala nejnovějšími civilními obětmi hrubého používání dělostřelectva na východní Ukrajině během bojů vládních jednotek proti Ruskem podporovaným vzbouřencům.

  A jak se na tohle mám podle těch našich mediálních presstitutek asi dívat? Ty separatisty mám nenávidět? No možná mne Jurij chtěl něčím nějak dojmout zmanipulovat. Ješte nad tím hluboce popřemýšlím.

  Dado jestli máte náladu na další zajímavou knihu, měl bych tip na

  “Shlomo Ben-Ami Válečné šrámy, mírové rány”

  https://www.kosmas.cz/knihy/148020/valecne-sramy-mirove-rany/

  Tedy je potřeba ji číst opravdu pozorně, aby člověk pochopil dosah některých sdělení.

  A pokud by jste chtěla vniknout hlouběji do kořenů části té naší mediální scény, je ktomu dobré mít i nějaké textíky a brožurky vydávané ICEJ a konfrontovat a konfrontovat a konfrontovat. Stojí to za to.

  0
  0
 23. dada
  31.7.2014 – 4 Av 5774 v 07:56 — Odpovědět

  Podívám se na tu knížku.

  Brožurky ICEJ nečtu, tak asi nemám dost dobrou představu – nenapadlo by mě, že můžou mít nějaký větší (třeba jen mediální) vliv, jak znám některé uvědomělé “proizraelské” křesťany, spíš si je řadím k takovým neškodným bláznům, když to přeženu. Trochu úchylka, ale když se v tom tak vyžívají. Už jsem to psala, spíš mi to zavání vlezdo…, podle mě to může být objektu jejich lásky až nepříjemné, ale nenapadlo by mě, že můžou nějak výrazně škodit.
  Ale možná jo. Mezi křesťany je dost problém, že tam bývá obvykle hodně naivních důvěřivých i obětavých lidí, kteří se dokážou nadchnout pro kdejakou kravinu, co jim kdo patřičně vznešeně a duchovně předloží. Kdo s tím trochu umí pracovat…

  0
  0
 24. Erich
  31.7.2014 – 4 Av 5774 v 09:02 — Odpovědět

  No jenže některé ty, nejjemněji řečeno, doslova ahistorické, často dokonce nelogické a ob odstavec se popírající výklady, tak ty se objevují jako základní argumentace v mnoha článcích, ve stovkách reakcí na ně.

  0
  0
 25. dada
  31.7.2014 – 4 Av 5774 v 10:11 — Odpovědět

  No je to možné. Musím se zkusit po nějaké takové brožuře podívat, naschvál, jestli mi budou ty argumenty a hesla z éteru povědomé :-).
  Myslíte, že nějaká taková ICEJ může mít vliv i na dění v Izraeli, nebo spíš jen hraje roli nekritického (asi tvrdě-sionistického) přicmrndávače, přebírá určité názory (hodící se do jejího světonázoru) a je snad jen takovou ozvěnou? I když je fakt, že ta rezonance v miliónech křesťanů asi zanedbatelná nebude, že…

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Další nefér trik pojišťovny

Další článek

Až usedne prach nad Gazou