Zdroj: mdr.de

Nová eskalace násilí na Blízkém východě žene lidi do ulic také v Německu. Mnozí tím chtějí projevit solidaritu s Palestinci, avšak tyto protesty se opakovaně  končí u otevřené nenávisti vůči Židům. Tento antisemitismus způsobuje v Německu obavy v politice, židovským představitelům a také Ústřední radě muslimů v Německu.Predseda  Aiman Mayzek v interview.

Pan Mayzek, mnozí politikové ale i Vaši kolegové z Ústřední rady Židů jsou zděšeni nad nenávistí, antisemitismem, rasismem, který se uvolňuje při demonstracích. Vy také?

Ano, dali jsme jasně najevo, že každý, kdo hlásá nenávist k Židům nebo se domnívá, že v důsledku války v Gaze se musí šířit antisemitismus, tak se jasně pohybuje nad rámec naší komunity a vylučuje se z ní. Samozřejmě, že obavy nám v první řadě způsobuje i to, že se to všechno odehrává právě na německé půdě.

Co se odehrává při těchto demonstracích? Je to skutečně frustrace z války nebo napětí z čeho tu vlastně eskaluje?

Myslím si, že to nesmíme zevšeobecňovat. Většina lidí jde mírově do ulic, protože už týdny vidí strašné obrazy lidí, civilistů, jejichž domy byly nevinně vybombardovány. Vyjadřují tím svůj přirozený zármutek a rozhořčení. Chtějí ho vynést ze svého srdce ven. K tomu nabízí naše právo na demonstraci možnost svobodně vyjádřit svůj názor. Tady v Německu. A pak jsou tu ti, kteří jsou samozřejmě dychtiví tento více než půl století starý konflikt a válku na Blízkém východě využít a obrátit na transfer nenávisti. Takhle to nesmí být! To se musí   jednoznačně oddělit.

Berlínská policie v reakci na protesty zakázala heslo: “Žid, žid, zbabělé prase”. Pan Mayzek, bude tento zákaz fungovat?

Absolutně ne u zpátečníků, zastánců tvrdé linie a extremistech. Mimochodem, pokud jde o zmíněnou větu, lze ji dvakrát odmítnout: nejde zde o náboženský konflikt, máme tu do činění především s věcmi, které se týkají politického konfliktu. A přirovnávat židovství s Izraelem nebo akce izraelské vlády s judaismem je v každém směru špatné.

V Německu je existenční právo Izraele státnickou moudrostí. Zde reagujeme snad mnohem citlivější na antisemitské hesla, jako kdekoliv jinde. Domníváte se, že pro přistěhovalce z arabských států je o něco těžší to akceptovat?

Samozřejmě, že Německo má v tomto aspektu mimořádnou zodpovědnost a většina přistěhovalců, také muslimů,  ví o této zodpovědnosti při těchto speciálních situacích. Ale je stejně důležité, aby se schopností kritiky bylo i mezi přáteli jasné, že je nepřijatelné, aby bylo civilní obyvatelstvo napadené a aby bylo možné zabíjení nevinných lidí a dětí. Tohle odsoudit je jedno. To další : antisemitismus, rasismus a nenávist odmítáme v každém ohledu.

Nuž není to poprvé, že v této zemi probíhá vnější konflikt mezi migranty. Všichni si ještě pamatujeme na částečně násilné demonstrace Kurdů. Ale proč by se Německo mělo stát opravdu dějištěm takových politických sporů?

Podle mě bychom neměli věci paušalizovat a ani dramatizovat a vyhrocovat, protože právě to je tento případ. Jde o konflikt, který nebyl po desetiletí vyřešen, při kterém znovu a znovu umírají lidé, při kterém zastánci tvrdé linie mají tu i tam slovo, při kterém opakovaně dochází k eskalaci, které vyvolává u lidí pobouření a postihuje nevinné lidi. A zle natom je to, jak jste uvedla, že tento konflikt skutečně externě  vstoupil na německou půdu.To samozřejmě nechceme a od toho se distancujeme v každém ohledu.

K osobě:  Aiman Mazyek, předseda Ústřední rady muslimů v Německu.

Aiman Mazyek je od roku 2010 předseda Ústřední rady muslimů v Německu, která je s téměř 20.000 členy jednou z největších islámských organizací v Německu. Syn syrského přistěhovalce vystudoval politologii a v roce 1996 založil internetovou platformu islam.de. 45-letý mediální poradce se zasazuje za toleranci ve víře. Mazyek je členem Německé islámské konference a Křesťansko-islámské společnosti. Kromě toho pracuje v poradním sboru Vysoké školy židovských studií.

Interview vedla Julia Kastein, MDR INFO

Zdroj: mdr.de

Autor: Igor Ahmed Harničár  Dietrich

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael vs. Gaza – jsme v tom společně

Další článek

Váleční zločinci