Zdroj: pravda.sk

Izraelský ministr vnitra Gideon Sa´ar v dopise, který byl zveřejněn v úterý, žádá příslušné úřady , aby udělily izraelské občanství každému, kdo je sezdán s osobou židovské národnosti, bez ohledu na pohlaví manželů.

Podle Zákona o návratu má právo na izraelské občanství každý člověk s židovskými kořeny. Oddíl 4a tohoto zákona rozšiřuje zmíněné právo i na manžely a manželky těchto osob. V posledních letech se vyskytlo několik případů legálně sezdaných smíšených židovsko-nežidovských stejnopohlavních párů, které žádaly o povolení k přistěhování podle Zákona o návratu a několik takových žádostí stále ještě čeká na vyřízení. U starších případů docházelo k tomu, že občanství bylo uděleno židovskému partnerovi, zatímco jeho manžel směl požádat pouze o povolení k přechodnému pobytu.

Ministerstvo vnitra Izraele se po konzultaci s Úřadem státního právního zástupce rozhodlo zaručit legálním partnerům osob s židovskými kořeny právo na imigraci bez ohledu na sexuální orientaci.

Nařízení začalo platit okamžitě a jedno takové vízum již bylo uděleno.

“Podle zákona není rozdíl mezi židy v heterosexuálním manželství a těmi, kdo žijí v registrovaném partnerství uzavřeném podle zákonů svých zemí pobytu.

Právnička Nicole Maor vyjádřila naději, že právo na izraelské občanství by časem mohlo být otevřeno i zvažování případů homosexuálních párů, které do registrovaného partnerství vstoupit nemohly.

Nové nařízení se dočkalo výrazné kritiky ze strany ortodoxních židů. Meir Porush z United Torah Judaism říká, že Sa´arův úmysl “přivádět děti zpět do jejich země” aplikovaný tímto způsobem se obrací sám proti sobě, jelikož “mnoho dobrých židů bude takovým státem znechuceno a Zemi Izrael se vzdálí.”

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

​Hranice s Gazou je otevřená, tvrdí egyptské ministerstvo zahraničí

Další článek

Manipulativní zpravodajství České televize o konfliktu v Izraeli