Zdroj: abendblatt.de

Proti ideologickým vojákům  strany: Jak se nechali někteří židé a někteří muslimové přes válku v Gaze nekriticky najmout. Napsal  Muhammad  Sameer Murtaza:

V těchto dnech jsme opět svědky toho, jak se nechali  někteří židé a někteří muslimové přes válku v pásmu Gazy naprosto nekriticky získat. Z dobrých občanek a občanů se stali náhle věrni bojovníci ideologické strany, kteří:

–  koncipují rezoluce a manifesty v v sociálních sítích,

– urážejí každý diferencovaný názor na konflikt jako vlastní židovskou sebenenávist a hyperasimilaci,  nebo muslimskou zradu,

– posílají maily odpadlïkům  z vlastní náboženské komunity, v nichž jsou vyzváni ke zdůvodnění jejich “špatné” pozice  cesty středního řešení , ochoty ke kompromisům a hledání viny na obou stranách.

Na pranýř postavení odštěpenci  jsou  následně  informováni o tom,  že existuje pouze jeden pohled na konflikt: „Izraelská vláda jedná pořád správně, protože vraždící Arabové jsou všemu na vině!” Nebo: „Prokletý Izrael je nástupcem nacistického režimu a a musí být odstraněn.”

Pro nás znamená konflikt na blízkém Východě především názorovou válku, jenž ale nikdy nepřekročí status-quo, tedy předkonfliktový stav. Ideologům na obou stranách nejde v prvé řadě o blaho Palestinců nebo Izraelců, nejde jim ani o náboženství, jejich zájmem je ideologie vlády prostoru.

Obě strany jsou si dále i velice  blízko, jsou chyceni v jednom smrtelně  – milujícím  objetí. Nemohou se odrhnout  od incestní vazby  na krvi a půdě a jsou proto  součástí problému, ale žádnou součástí jeho řešení. Neuvědomují si, že veškerá jejich aktivita jenom zintenzivní právě  existující obraz nepřítele. Když se Izraelská armáda znovu stáhne z Gazy a zanechá za sebou Palestincům dost ruin a smrti , potom se pokoj znovu obráti i k nám. A tehdy  začíná pro všechny „válečníky strany“  čekání na to, že se to začne znovu. Protože pořád stojí poslední válka v pásmu Gazy před její nejbližší válkou.

Ale  existuje i rostoucí kritika na židovské i muslimské straně, která v ideologickém islámu HAMÁSU a v ideologickém sionismu nevidí  žádné řešení. Tito nositelé naděje nesrovnávají izraelskou politiku s judaismem a neidentifikují počínání HAMÁSU s islámem. Avšak v důsledku čeho se může  nějaké  poselství  usmíření podpořit ?

Na počátku židovského a muslimského myšlení byl  étos  zodpovědnosti ke všem lidem – nejen  k vlastnímu společenství  –  v centru těchto obou náboženství. V Tóře a Koránu to znamená:

„Protož milujte hostě, nebo jste byli hosté v zemi Egyptské“(5.Mojžišova  10,19) . „A toto je to, co Bůh oznamuje jako zvěst radostnou služebníkům Svým, kteří uvěřili a zbožné skutky konali. Řekni: “Nežádám od vás odměnu žádnou leč lásku k bližním!” Kdokoliv uskuteční něco dobrého, tomu rovněž rozmnožíme dobré, vždyť Bůh věru je velkým v odpouštění, vděčným“ (Korán 42:23).

Obě náboženská společenství  stojí před výzvou pozorovat v dialogu své společné znaky a dojít k přátelské integraci své humánní víry. U toho  může vydržet velký přínos pro mír. Neexistuje žádná záruka, že jejich úsilí o mír a dialog  povede k úspěchu, ale  lze  garantovat, že v tomto směru naprosto žádné úsilí  nepovede k utrpení a neklidu.

Autor: Igor Ahmed Harničár  Dietrich

Zdroj: islam.de

9 Komentářů

 1. Oskie98
  31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 17:14 — Odpovědět

  Technická: neměly by mít příspěvky na veřejném portálu aspoň určitou jazykovou úroveň?

  0
  0
 2. 31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 18:22 — Odpovědět

  @Oskie:

  Ad1) Je důležitější gramatika nebo obsah?
  Ad2) Pokud redakce nemá k dispozici nikoho na korekce textu a sám autor není Čech, je to takový problém článek i přesto publikovat, když význam se nemění?
  Ad3) Jak vypadá neveřejný portál? Podle mě 99% věcí na internetu je veřejných, ne – smile :) ?

  Díky

  0
  0
 3. Oskie98
  31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 20:35 — Odpovědět

  ad2) 1)Nejde o gramatiku, jde o co tím chtěl autor vlastně říct. Ale budiž, tedy 2) k obsahu: dávat na roveň ideologii Hamasu a ideologii “sionismu” je dost síla. Stejně jako pojímat tento konflikt jako Palestinci versus Izraelci (to snad může platit jen ze strany Arabů) nebo judaismums versus islám je zcestné, jde o konflikt Izrael vs Hamas. Hamas je stále ještě pro USA i pro Evropu teroristická organizace. Dávat tyto dvě strany konfliktu na roveň je totální zhůvěřilost. 3) veřejný portál mám na mysli jako protiklad osobního blogu (ano nepřesně)

  0
  0
 4. 31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 20:40 — Odpovědět

  @Oskie:

  1) Vše by mělo být opraveno naší dobrovolnicí
  2) Jak se pozná osobní blog od portálu? Podle názvu v hlavičce?

  0
  0
 5. moslim
  31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 22:03 — Odpovědět

  Ad.3: Co tím chtěl autor vlastně říct? Článek je úplně krátkým úvodem do rozsáhlejší práce s názvem Univerzalizmus (nebo Universalismus? ) etc. – tedy potěšen Vaši otázkou budu v jejím překladů pokračovat.Vždyť když už ne pro Vás, tak alespoň pro redakci.
  Ale souhlasím s Vámi, že neexistuje něco takovýho jako judaismus versus islám. Kde jste to četl ??

  0
  0
 6. Oskie98
  31.8.2014 – 5 Elul 5774 v 23:52 — Odpovědět

  Kdo má zájem, může si přečíst originál a nemusí číst ten strašný překlad: http://islam.de/files/pdf/u/Adam%20und%20der%20Universalismus%20in%20Tora%20und%20Qur.pdf

  0
  0
 7. 1.9.2014 – 6 Elul 5774 v 00:07 — Odpovědět

  @Oskie: Vy vůbec nereagujete na otázky?!

  0
  0
 8. Oskie98
  1.9.2014 – 6 Elul 5774 v 12:26 — Odpovědět

  ad 4) a 7) Čekám na ty opravy :-) … k druhé otázce byla to ode mne špatná formulace, jde o to, že takto zpracovaný text (zcela pokřivená čeština i celkové zpracování – např. jde o překlad, měl by tedy obsahovat přímý odkaz, napsat něco o autorovi textu, původního textu …) má IMO být zveřejněn na něčích osobních stránkách (Fb, blog), nikoliv na portálu, kam přispívá řada lidí.

  0
  0
 9. moslim
  1.9.2014 – 6 Elul 5774 v 14:25 — Odpovědět

  Der Universalismus in Thora und Qur’an : http://www.islam.de/24024

  Muhammad Sameer Murtaza M.A. ist Islamwissenschaftler bei der Stiftung Weltethos (http://www.weltethos.de/). Dort arbeitet er zum jüdisch-muslimischen Dialog und zur islamischen Philosophie im Bezug auf Toleranz und Dialog.

  Zum weiterlesen: Murtaza, Muhammad Sameer (2010): “Laßt uns die Feindbilder auf beiden Seiten einreißen” – Ein Plädoyer für Besonnenheit, Differenzierung und Dialog. Internet: http://islam.de/15933.php. – (2011): Das “Projekt Weltethos” als Vermittler zwischen Juden und Muslimen. Internet: http://islam.de/19077.php. – (2012): Jenseits von Eden. Was die Anschläge von Toulouse bedeuten und vor welche Herausforderungen sie die muslimische Community stellen. Internet: http://islam.de/20027. – (2012): Gemeinsames Kernethos von Judentum und Islam. Was kann das “Projekt Weltethos” zum jüdisch-muslimischen Dialog beitragen? In: Islam – Kultur – Politik (Jan-Feb): 3-4. – (2012): Die Würde des Menschen in der Tora und im Qur’an. In: Ökumenische FriedensDekade: Mutig für Menschenwürde: 10-11. – (2013): Die simple Unterteilung in Gut und Böse. Die Genealogie der HAMAS. Internet:http://www.islamische-zeitung.de/?id=16569. – (2013): Die Fähigkeit zur Selbstkritik am Beispiel des islamisch verbrämten Antisemitismus. Internet: http://islam.de/22132. (2014) -Was können Muslime gegen Antisemitismus und andere gruppenspezifische Menschenfeindlichkeit tun? Internet: – http://islam.de/23982.php.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Palestinci nemůžou za vaše posraný životy!

Další článek

Obrazem: Orient v Čechách? Židovští uprchlíci za první války