Zdroj: Shekel

Společnost Student Agency dostala pokutu 6 milionů korun za to, že na jedné lince údajně jezdila pod náklady. Možná že i jezdila, ale co je komu do toho?

Netlačila žádného svého dodavatele do neúměrně nízkých cen, dotovala to ze svého. Pro mě je to jenom jako dar. Díky antimonopolnímu úřadu spláče nad výdělkem paradoxně spotřebitel, protože se na takovéto akce již nebude moci těšit.

Ale podle této logiky věci by měl pokutu zaplatit každý, kdo mi udělá třeba ochutnávku zdarma. Nebo kdo mi dá nějaký reklamní předmět. Že je to něco jiného? Ale není. Student Agency taky mohla tvrdit, že levnou linkou chtěla propagovat své služby, tedy vlastně reklama.

Ale teď si touto logikou posviťme na benzínové pumpy. Společnost Globus měla minulý týden akci, kdy za nákup nad 1000 korun dala u své pumpy slevu 2 koruny na litr. Základní cena benzínu je u této společnosti momentálně 29,40 Kč za litr. Po slevě jsme tak tankovali za 27,40. Globus buď prodával pod cenou, pak by měl dostat pokutu, nebo pod cenou neprodal a reálná nákladová cena benzínu je skutečně maximálně 27,40 korun za litr. Pak ale okolní pumpy, které stejný benzín prodávají za 32,50, mají marži kolem 5 korun na litr, tedy dobrých 20%. A kecy o tom, že pumpy vydělávají pouze na svých prodejnách s doplňkovým prodejem a že marže na benzínu je velmi nízká, že se z ní nedá žít, považuji tím pádem za úsměvné.

Natankuji-li 40 litrů např. u OMV, tak nechám na marži 200 korun. Kdo z nás nákupem novin, pití, nebo cigaret u pumpy utratí tolik, aby marže taky dělala 200 korun? To by jste si museli odnést zboží aspoň za dva tisíce.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: A byrokracie jede a jede

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židé proti židům aneb „mladí brandeisovci“

Další článek

Židé se spolu s muslimy modlili na západním břehu Jordánu za déšť