Zdroj: Shekel

Ve vesnici Al-Valadža nedaleko Betléma se dnes sešly skupinky Židů a Palestinců, aby se společně pomodlily za příchod deště.

Nad „mírovým polem“, jak nazvaly vyprahlou zemi, symbolicky rozsévaly semínka. Chtěly tak ukázat, že obě strany rozdělené desítkami let sporů lze spojit společným zájmem. Oblast je sužována suchem už od léta. Na podzim bylo množství spadlých srážek také velmi malé.

Celou událost iniciovala izraelská organizace pacifistů Erec šalom (Země míru). Ta se snaží sjednotit Palestince ze západního břehu Jordánu a židovské kolonisty. Společně se modlili jak židovští rabíni, tak muslimští imámové. Přidal se k nim také jeden pravoslavný pop.

“Bylo to velmi dojemné a důležité,” uvedl pro agenturu AFP jeden z organizátorů akce Eliaz Cohen. Ten byl zároveň velmi nadšený, jelikož našel partnera v palestinském starostovi Betléma Abdul Fatáhovi Hamajílovi. Ten se symbolické akce také zúčastnil.

Společná modlitba se jednou v minulosti již uskutečnila. V říjnu se sešli židovští osadníci a zástupci palestinské samosprávy ke společné modlitbě ve vesnici Al-Fadždžár. Tam totiž neznámí pachatelé poničili místní mešity. Spekuluje se o tom, že by mohlo jít o židovské extremisty.

V době, kdy váznou mírová jednání mezi izraelskými a palestinskými představiteli, se židovští pacifisté a umírnění muslimové snaží jít příkladem jako symbol možného smíru. Mírová jednání se zastavila na mrtvém bodě, jelikož Izrael nechce zastavit výstavbu v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, z něhož si chtějí Palestinci vytvořit hlavní město svého budoucího státu.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Za dumping pokuta a všem stejným metrem?

Další článek

Drážní moloch zase oživne