Zdroj: Shekel

Šetřit se nebude! To by bylo, abychom si nevymysleli nějakou činnost. To si může říci nějaký úředník ohrožený vyhazovem.

A nebo něco vymyslí jeho nadřízený, aby si pojistil místa desítek nebo až tisícovek podřízených, kteří pod něj spadají, a tím zdůraznil svou důležitost. To je odvislé jen od postavení toho nadřízeného.

A teď konkrétně. Má žena se živí zprostředkovatelskou činností. Na to má živnostenský list a jsem rád že mi v mé firmě pomáhá. V podstatě jen visí na telefonu. A´t je kdekoliv, někdo zavolá, třeba i já a řeknu jí, ať vyřídí to a to. Může fungovat z chaty, z tramvaje, z auta, z domova. Kde má tedy asi pracovní místo? Těžko definovat.

Takových živností a povolání se najde celá řada. Autodopravce, který vlastní jen ten svůj jeden náklaďáček. Poslíček, který pracuje na živnostenský list pro různé zásilkové firmy. Ale v podstatě i každý řemeslník, který obíhá domácnosti.

Logicky se předpokládá, že doma si asi tak vede daňovou evidenci a víc nic. Možná že si doma zaparkuje auto. Řemeslník tam snad má v garáži nějaký uskladněný materiál. Takže zázemí je doma. Jak jinak.

A mé ženě právě přišel po asi 15 letech podnikání dopis z našeho živnostenského úřadu: Vyrozumění o přidělení identifikačního čísla provozovny. Jinými slovy naše domácí adresa byla označena za provozovnu (pro mě za mě) a bylo to semleto celou úřední mašinérií. Číslo naší provozovny je 10místné, číslo jednací je 23místné a ještě o dvě místa více má příslušná Sp. značka (asi spisová značka).

Dvakrát je tam napsána naše adresa. Poprvé jako bydliště mé ženy. Podruhé pak jako umístění provozovny. Nějaká citace zákona a potištěný list A4. Pokud se to takhle teď provádí s každým živnostníkem, tak chápu, že úředníci mají práce dost a jejich existence je nezbytná. A na tyhle ptákoviny jdou naše daně.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Daňové škody jsou nenapravitelné

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Coffee is for closers (only)…

Další článek

Argentinští židé ke skonu Nestora Kirchnera