Zdroj: Archiv

Petr Papoušek (narozen 21. 3. 1977) vystudoval VŠB. Je předsedou Federace židovských obcí v ČR a předseda Židovské obce v Olomouci, místopředseda Světového židovského kongresu. Má manželku Zdenku a dvě děti Eliáše a Ester. V minulosti aktivně hrál volejbal a zajímal se o počítače.

Dobrý den, pane Papoušku, poprvé jsme se viděli na židovském festivalu na Náměstí Míru JUDAFEST, kde jste si ode mne koupil tričko, jste spokojený s nákupem?

Jsem spokojený, trička se mi líbí a občas je nosím. Právě jsem byl poslední víkend v srpnu na Makabiádě na Slovensku a jedno z triček mi bylo pochváleno.

Na Židovských listech jsem se v komentáři Tomáše Jelínka dozvěděl, že jste měl médiím v zahraničí sdělit, že levicový extrémismus je horší než pravicový extrémismus?! Je to pravda? Není snad facka od blbce zleva stejná jako facka od blbce zprava?

Bylo to vyjádření pro německou agenturu a já jsem se vyjadřoval k situaci na západ od nás.  Jde o to, že v dnešní době může být levicový antisemitismus nebezpečnější než ten pravicový, kdy názory levicového antisemitismu mohou být etablovány v běžných médiích a je jim dán prostor, naproti tomu pravicový antisemitismus je většinou společnosti odmítán.

Jaké vztahy máte s Tomášem Jelínkem? Čtete jeho médium? A čtete Shekel? Může hrát Shekel rozhodčího mezi obcí a opozicí obce – Váš názor?

Nečtu ani jedno.

Jak se díváte na to, že podle vyjádření pana Jelínka jsou na Federaci a na obci ve vedení spjaté s bývalým režimem?

Podle mých informací lidé, kteří pracují na Federaci, nebyli aktivní v této činnosti a v tom smyslu minulému režimu nepomáhali.

Můžete nám popsat jeden Váš průměrný den ve federaci? Jedná se hlavně od administrační činnost?

Je to také administrativní činnost, ale moje náplň práce obsahuje více rozměrů jako např. representativní činnost, plánování, důležitá rozhodnutí týkající se zajištění chodu Federace a součinnosti s ostatními obcemi a organizacemi. Nejvíce mne baví reálná práce s lidmi a pro lidi.

Jak se díváte na zvolení pražského rabína Davida Petera a nejenom jeho „kečupové“ vyjádření v médiích?

Přeji panu rabínovi hodně síly a úspěchu do jeho funkčního období a věřím, že se funkce zhostí dobře, a že bude autoritou pro členy Židovské obce v Praze, případně i pro židovskou komunitu v ČR. Není to lehký úkol a vůbec mu ho nezávidím.

Vadí Vám osobně, že je více ortodoxní, možná i více než rabín Sidon?

Nemyslím si, že je více ortodoxní než rabín Sidon, každý rabín se samozřejmě orientuje podle autorit, na jejichž základě se stal rabínem a podle nich se také rozhoduje. Myslím si, že rabín Peter navazuje na činnost rabi Sidona a bude v ní pokračovat a rozvíjet ji.

Četl jste knihu od Chaima Cigana? Jak na Vás zapůsobila?

Jsem v polovině, ještě jsem ji nedočetl, ale ta první půlka se mi moc líbila.

Věříte v Boha?

Ano.

Poslední otázka: Myslíte si, že Bůh věří ve Vás a že si přeje, abyste zastupoval židovskou víru v jejich orgánech v ČR?

Důležité je, že já věřím v něj.

Díky za rozhovor

Autor: David Fábry

Kam dále : Interview s Tomášem Jelínkem

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mezi ploty

Další článek

Izraelští vojáci odmítají špehovat Palestince