Zdroj: Shekel

Na jaře příštího roku by měli začít dělníci s prvními stavebními pracemi v Terezíně na Litoměřicku.

Jejich cílem je záchrana historických budov městské pevnosti. Oznámila to dnes hejtmanka Jana Vaňhová v průběhu jednání zastupitelstva. To podle ní uvolnilo na jeden z projektů dva miliony korun. Dalších 500 milionů korun poskytnou fondy Evropské unie. Opravy bude provádět sdružení, které tvoří kraj a radnice.

Podle Vaňhové jsou dva miliony od kraje mimořádný výdaj. Město Terezín přidá dalších 200.000 korun, aby mohla začít příprava třetího stavebního povolení. Od říštího roku se totiž mění pravidla pro získávání dotací. Bude potřeba mít stavební povolení pro nadpoloviční počet staveb, v případě Terezína je však vyřízené pouze jedno povolení ze čtyř – projekt Zelených střech Kavalír 2. Téměř hotové je také povolení pro samotný objekt Kavalír 2. Nyní je cílem získat co nejrychleji povolení pro projekt na rekonstrukci Rechtrachment 5 a okolních staveb.

V minulosti byly kavalíry stavěny jako pevné jednopatrové budovy s kasematy, které byly součástí obranného pásma pevnosti a sloužily k různým účelům.

Na jaře mají začít práce v objektech, ke kterým už jsou vyřízená povolení. V Kavalíru dva vznikne dělostřelecké muzeum. V budoucnu se zde mají konat semináře zaměřené na 18. století a historii vzniku pevnosti Terezín a její vojenské posádky.

Podle města však na rekonstrukci nebude stačit ani 500 milionů z evropských fondů. Na kompletní opravu by bylo údajně potřeba několik miliard korun. Mnoho historických budov tak chatrá. Dříve je využívala armáda, ta však město opustila. Město se nyní společně s krajem snaží dostat Terezín na seznam památek UNESCO, což by mohlo přinést další finanční prostředky na potřební opravy.

Terezín patří k nejnavštěvovanějším památkám v Česku. Například loni jej navštívilo podle výzkumů agentury CzechTourism zhruba 417.000 lidí. Památka připomíná historii židovského ghetta, věznici gestapa a nedaleký koncentrační tábor, který zde existoval v době druhé světové války.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Drážní moloch zase oživne

Další článek

Bůh na dálkové ovládání