Zdroj: tribune.com.pk

13. září uplynulo přesně sedmdesát let od smrti muslimské radistky Noor Inyat Khan. Její málo známý osud připomíná film Nepřítel Říše, který letos přišel do kin.

Noora se narodila v Moskvě, z manželství indického súfijského mystika, vnuka sultána Tipu a Američanky, v roce 1914. Po Říjnové revoluci rodina uprchla do Paříže.

Noor tam vystudovala medicínu a vydávala pohádky; v roce 1940 však rodina znovu prchá, tentokrát před nacisty. Po příjezdu do Velké Británie Noora vstoupila do služeb Královského letectva, kde jí brzy nabídli možnost provádět špionáž. Noora souhlasila – upozornila ale předem, že z náboženských důvodů nesmí její mise zahrnovat zabíjení.

Po náročném výcviku byla v roce 1943 určena pro činnost na území Francie. Jako členka desetičlenného komanda pod vedením J.R. Regniéra dostala na starost radiostanici Madelaine. Práce radisty na Němci kontrolovaném území byla v té době nejnebezpečnější – průměrný radista přežil ve funkci v Paříži šest týdnů.

V Regniérově skupině se vyskytl zrádce, takže komando bylo brzy odhaleno a jeho členové pozatýkáni. K zadržení Noor došlo v říjnu 1943, ale po třech dnech se jí podařilo uprchnout z centrály gestapa v Paříži. Další zrádce uvědomil úřady o místě jejího úkrytu, následovalo nové zatčení a nové výslechy, další útěk a další dopadení.

Když nesouhlasila se spoluprací s nacisty, převezli ji v listopadu do kamenné tvrze v Pforzheimu, kde trávila dny v samovazbě bez oken, připoutána řetězy.

Protože stále odmítala vypovídat, byla 11.9.1944 převezena do koncentračního tábora v Dachau, kde ji o dva dny později zastřelili.

Autor: redakce Shekel.cz

1 Komentář

 1. josh
  26.9.2014 – 2 Tishri 5775 v 12:23 — Odpovědět

  kratky pribeh, jednoducha fotografie – vse je prehledne a zretelne, nezalezi jestli je nekdo muslim nebo zid nebo krestan pokud ma srdce mysleni slova a ciny za jedno v tom uplne nejjednoduchsim a nejzakladnejsim radu…

  “konej dobro, vyhybej se zlu”
  anebo jeden buh jedna vira jeden krest a jeden Pan…atd..
  nebo sema jisroel…atd…
  nebo i to vyznani ortodoxniho muslima…atd…

  pochopitelne ze jde o princip a jeho porozumeni a ne rozdelovani spolecnosti na lepsi a horsi lidi nebo na lepsi a horsi nabozenstvi a sluzbu Nejvyssimu…
  jde o to umet si od sebe a pro sebe vzit to dobre a poucit se…zleho se varovat a chranit, na tom dobrem pak stavet dal…a budovat :)

  – jdete do “celeho sveta” CELEHO to neni pokyn k jedne jedine komunite, nebo nabozenstvi a dale pak – jak si to PETRE, SKALO “provazes, nebo budes svazovat a rozvazovat” tak to i bude :) prave tak jako na nebi tak i na zemi :)
  funguje to

  – a jeste jinak :) v tomto CELEM SVETE ve kterem zijeme ve svete moznosti je nekonecny pocet moznosti – i muslim podle prikladu “krestanske mucenice Noor” muze byt vzorem krestanske svatosti, vzorem k a pro “nasledovani Krista” a naopak “nekde a nekdy vidime” :-) i priklad kdy praktizujici krestan muze byt vzorem radikalniho teroristickeho hnuti svateho odrezavace hlav…a nositele řádu vybusnin

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Stavební spořitelna Wüstenrot - reference

Další článek

A chčije a chčije...